Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Ruszył nabór wniosków w ramach konkursu z FEdP w zakresie edukacji włączającej

17 września 2024

Usuwanie barier architektonicznych, wyposażenie placówek w sprzęt dostosowany do potrzeb uczniów, bezpośrednie dla nich wsparcie czy podnoszenie kompetencji kadry pedagogicznej – m.in. na takie inicjatywy będzie można przeznaczyć otrzymane dofinansowanie. O szczegółach konkursu opowiedziano na wtorkowej (17.09) konferencji. Uczestniczył w niej m.in. marszałek Łukasz Prokorym.

– Fundusze Europejskie zmieniają województwo podlaskie nie tylko w zakresie infrastruktury czy polepszenia warunków życia, ale także zmieniają naszą edukację. Kolejne, bardzo ważne projekty, dotyczą edukacji włączającej, która jest kluczem do stworzenia przyjaznego i dostępnego środowiska dla wszystkich uczniów – powiedział Łukasz Prokorym, podkreślając dobrą współpracę w tym zakresie z podlaskim kuratorium.

Wyrównywanie szans

Głównym celem konkursu jest wsparcie i rozwój szkół oraz przedszkoli w kierunku tworzenia środowiska edukacyjnego, w którym wszyscy uczniowie są w pełni akceptowani i mają równe szanse. Jego pula to 35 mln zł.

– W szkole każdy powinien czuć, że ma takie same możliwości, jak inni. Cieszę się, że możemy w tym wspomagać podlaskie placówki, żeby wszyscy uczniowie czuli się w nich dobrze – mówił poseł Krzysztof Truskolaski, zachęcając do składania wniosków.

W podobnym tonie wypowiedziała się wicekurator oświaty Beata Laskowska.

– Jestem przekonana, że dzięki temu działaniu możemy tworzyć przestrzeń edukacyjną, w której uczniowie, niezależnie od swoich potrzeb, mają różne szanse na rozwój i sukces. Edukacja włączająca jest priorytetem dla podlaskiego kuratora oświaty, ponieważ stanowi fundament przyszłości naszego społeczeństwa – zaznaczyła.

Współpraca dla dobra uczniów

Lider zespołu Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Białymstoku Grażyna Dattelbaum zauważyła z kolei, że często problemem jest to, na ile szkoły masowe są przygotowane do realizacji określonych wyzwań edukacyjnych.

– Bardzo istotne jest to, żeby wsparcie dedykowane było szczególnie kadrze pedagogicznej pracującej w szkole masowej i żeby ta dedykacja zakładała współdziałanie – my mamy razem wypracować określone rozwiązania – wyjaśniała.

Wszystkie projekty muszą zakładać wykorzystanie Modelu Dostępnej Szkoły, zawierać realizację działań wspierających zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz podnoszenie kompetencji pedagogów w tym zakresie.

Szkoły otwarte

Nabór będzie trwał od dzisiaj do końca października 2024 r. Wnioski będą przyjmowane tylko w wersji elektronicznej, a konkurs jest skierowany do wszystkich placówek edukacyjnych: przedszkoli, szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących, szkół zawodowych. Poinformowała o tym Karolina Perkowska, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Co ważne, wniosek może złożyć organ prowadzący ośrodek wychowania przedszkolnego lub szkołę lub inny podmiot w partnerstwie z organem prowadzącym. Chcemy tym naborem przygotować szkoły, aby były w pełni otwarte na wszystkich uczniów – podkreśliła.

Szczegóły dostępne są na stronie www.funduszeUEpodlaskie.pl w zakładce Nabory wniosków. Izabela Łokić, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Funduszami i Programami, zaznaczyła, że to podstawowe źródło informacji o programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego.

Anna Augustynowicz
red.: Anna Tyszkiewicz
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Małgorzata Sawicka

17 września 2024

Powrót na początek strony