Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Samorząd wesprze firmy z regionu w zdobyciu zagranicznych rynków

17 października 2023

Informacje o projekcie zawarte również w tekście

Samorząd wesprze firmy z regionu w zdobyciu zagranicznych rynków / UMWP

Ma w tym pomóc utworzenie Podlaskiego Centrum Eksportera. W jego ramach podlascy przedsiębiorcy skorzystają m.in. z grantów na wyjazdy targowe, specjalistycznych szkoleń oraz usług brokera eksportu. O wsparciu przedsięwzięcia kwotą 27 mln zł z funduszy europejskich zdecydował w ostatnim czasie samorząd województwa.

Z oferty centrum będą mogli korzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. Założeniem projektu jest umiędzynarodowienie podlaskich firm, podniesienie konkurencyjności wytwarzanych przez nich produktów i usług oraz rozwoju gospodarczej sieci współpracy.

– Będzie to pomoc bardzo kompleksowa. Obejmie wiele działań, które mają za zadanie wydobyć potencjał podlaskich firm w zakresie podbijania zagranicznych rynków. Szczególnie chodzi o przedsiębiorców prowadzących działalność w wiodących branżach gospodarki, które są istotne z punktu widzenia rozwoju Podlaskiego. Tego typu działania mają strategiczne znaczenie dla regionu – podkreślał Artur Kosicki.

W projekcie zaplanowano m.in. świadczenie usług konsultacyjno-doradczych w ramach Okienka Eksportera w punktach rozmieszczonych w kilku lokalizacjach na terenie województwa (w Białymstoku, Łomży, Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Augustowie i Suwałkach) oraz usług związanych z eksportem, np. opracowanie strategii eksportowej.

Realizowane będą także usługi Brokera Eksportu, w ramach których przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z kojarzenia partnerów biznesowych działających na arenie międzynarodowej.

Prowadzone będą także specjalistyczne seminaria dotyczące m.in. zagadnień związanych z kulturą biznesową czy możliwościami eksportowymi na wybranych rynkach.

Zaplanowano także organizację wyjazdów na misje gospodarcze i wydarzenia targowe (m.in. organizacja misji wyjazdowej na Wystawę Światową EXPO 2025 w Osace). Natomiast przedsiębiorcy planujący indywidualne uczestnictwo w międzynarodowych targach w charakterze wystawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie na ten cel w formie grantów. 

Działania w ramach projektu, który będzie koordynowany przez urząd marszałkowski, ruszą już na początku roku. Partnerami w jego realizacji będą: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Podlaski Klub Biznesu. Większość z oferowanych usług będzie bezpłatna.  

Całkowity koszt projektu to blisko 32 mln zł.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka

 

Opublikował: Monika Pańko

17 października 2023

Powrót na początek strony