Spotkanie dotyczące scalania gruntów
– To są bardzo ważne działania w naszym województwie. Uważam, że sprawdziliśmy się, realizując PROW. Serdecznie za to dziękuję, bo to wspólny wysiłek poszczególnych wójtów, burmistrzów, starostów. Wszystkim życzę dalszych sukcesów i powodzenia – powiedziała Wiesława Burnos, zwracając się do zgromadzonych gości.
Sześć lat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
Wprowadzenia w tematy spotkania dokonał Lesław Wołcz, dyrektor Departamentu Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami urzędu marszałkowskiego. Z kolei Konrad Wasilewski z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich podsumował mijającą, sześcioletnią perspektywę.
– Jeśli chodzi o zakres, kwoty i stawki wsparcia początkowo na nasze województwo to było ponad 15 mln euro. Ta kwota została zwiększona do 43,5 mln euro – podkreślił.
W chwili obecnej w regionie realizowanych jest 13 projektów w zakresie scalania gruntów. Na ich realizację pozostały niespełna dwa lata.
– Większość prac scaleniowych została już zakończona. Zostało zagospodarowanie poscaleniowe, w którego ramach powstanie blisko 300 km dróg – mówił.
Cel – konkurencyjność polskiego rolnictwa
Nowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 ma wspierać zrównoważony rozwój polskiego rolnictwa, przyczynić się do poprawy dochodów rolniczych, tak by były zbliżone do tych osiąganych w innych działach gospodarki narodowej.
– Jesteśmy na takim etapie, że opiniowane były pierwsze podziały środków między poszczególnymi województwami. Ukazały się też nowe wytyczne – mówił Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Magdalena Borowska, dyrektor Wojewódzkiego Biura Geodezji w Białymstoku, przekonywała, jak ważna jest współpraca na linii podlaski samorząd i pozostałe jednostki administracyjne, aby optymalnie wejść w nową perspektywę. To ważne zwłaszcza w kontekście planowanych działań.
– Bardzo istotnym aspektem jest to, abyśmy już dziś o tym rozmawiali i wspólnie pracowali nad tym, żeby nasze województwo jak najlepiej wykorzystało środki unijne, które pozyskamy – zaznaczyła.
Wskazała na zasadniczą różnicę nowego programu – nacisk na retencję wodną oraz ochronę przyrody i środowiska. To z uwagi na to, że scalania zostały wpisane w tzw. działania zielone. Dodała także, że Polsce na ten moment przeznaczonych jest 136 mln euro na działania w tym zakresie.
Wtorkowe spotkanie zakończyła wymiana zdań pomiędzy jego uczestnikami.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawickiej
fot.: Paweł Krukowski
Najnowsze relacje
- . Fundusze Europejskie Podlaskie liderem pod względem wykorzystania funduszy unijnych
- . Fundusze Europejskie Kolejne dotacje na kształcenie zawodowe w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Ponad 54 mln zł na nowoczesną sieć kanalizacyjną w Podlaskiem
- . Fundusze Europejskie Patronat polskiej prezydencji w Radzie UE