Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Sukces Podlaskiego. Pierwsze miejsce we wdrażaniu nowego programu z funduszy europejskich

1 grudnia 2023

Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027

Podlaskie najlepiej wdraża program regionalny

Od początku realizacji programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (FEdP) podpisano umowy o dofinansowanie o wartości ponad 1 mld zł. To stanowi 17,4 proc. puli FEdP i plasuje Podlaskie na 1. miejscu wśród wszystkich szesnastu województw, zarządzających programami regionalnymi.

– To sukces, który napędza nas do dalszego działania. W planach na 2024 r. mamy ogłoszenie konkursów na kwotę ponad 1 mld, dzięki czemu wykorzystamy kolejne blisko 20 proc. alokacji programu – podkreślił marszałek Artur Kosicki. – Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom zaangażowanym we wdrażanie programu i beneficjentom, którzy tak chętnie korzystają z programu i składają dobre wnioski.

Za nami na podium znalazło się Lubelskie, a 3. miejsce zajęło Opolskie.

Udane negocjacje

Jak przypomniał marszałek, już negocjacje z Komisją Europejską (KE) okazały się dużym sukcesem, bo budżet nowego programu regionalnego jest rekordowy i wynosi blisko 1,3 mld euro. To o prawie 90 mln euro więcej niż w perspektywie 2014-2020. Tylko cztery województwa w kraju mogą się pochwalić takim dokonaniem.

– Jeszcze w trakcie negocjacji podkreślałem, że zaraz po zatwierdzeniu przez KE musimy rozpocząć wdrażanie programu. Na te pieniądze czekali bowiem mieszkańcy – przedsiębiorcy, organizacje społeczne, samorządy. Założyliśmy, że każde euro powinno jak najszybciej pracować dla rozwoju województwa – powiedział Artur Kosicki.

W 2016 r. zaledwie 2 proc.

I to założenie szybko zostało zrealizowane. Nie minął rok od przyjęcia FEdP, a realizacja programu osiągnęła bardzo wysoki pułap – 17,4 proc. Tymczasem w poprzedniej perspektywie finansowej program regionalny został przyjęty 12 lutego 2015 r., tymczasem po ponad roku wdrażania – 30 września 2016 r. stan realizacji wynosił zaledwie 2 proc.

W 2023 r. ogłoszono nabory na kwotę ponad 1,5 mld zł, co stanowi blisko 30 proc. puli FEdP.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

1 grudnia 2023

Powrót na początek strony