Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Szkoła przyjazna dla każdego ucznia, otwarta na jego potrzeby i możliwości – brzmi niewiarygodnie? Już nie!

10 września 2024

dzieci na placu zabaw

przedszkolaki

Dzięki edukacji włączającej wszyscy uczniowie, mogą otrzymać ofertę edukacyjną odpowiadającą ich indywidualnym potrzebom, uwzględniającą zarówno ich szczególne uzdolnienia, jak i pojawiające się trudności. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego planuje od 17 września rozpocząć nabór wniosków o dofinansowani projektów w zakresie edukacji włączającej. Pula pieniędzy to 35 mln złotych.

Sposobów na poprawę warunków do nauki i uczestnictwa w życiu społeczności szkoły jest wiele. Oczywistym jest, że uczniowie różnią się pod względem fizycznym, intelektualnym, emocjonalnym czy nawet społecznym. Należy tak organizować środowisko szkolne, aby każdy czuł się tam dobrze, bez względu na posiadaną niepełnosprawność, różnice kulturowe czy społeczne. Chodzi o to, aby każdy uczeń był akceptowany i szanowany takim, jakim jest. Jest to nowoczesne, otwarte podejście do procesu kształcenia na miarę naszych czasów.

Edukacja włączająca dotyczy wielu obszarów, najważniejsze z nich to:

  • równe traktowanie i obdarzanie szacunkiem wszystkich uczniów i pracowników szkoły;
  • poprawa warunków organizacji pracy szkół zarówno dla pracowników, jak i dla uczniów;
  • dostępność, czyli usuwanie barier, nie tylko architektonicznych w odniesieniu do wszystkich uczniów, a nie tylko uczniów z niepełnosprawnościami lub uczniów o „szczególnych potrzebach edukacyjnych”, przyznaniem uczniom prawa do nauki w miejscu swojego zamieszkania;
  • indywidualizacja nauczania, czyli taki dobór metod i form pracy, aby każdy uczeń mógł rozwijać swoje talenty i umiejętności; postrzeganie zróżnicowania uczniów jako bogactwa, zasobu wspomagającego naukę, a nie jako problemu, jaki należy rozwiązać;
  • oraz współpraca, nauczycieli, rodziców oraz uczniów, która zapewnia doskonałe warunki do rozwoju wszystkich członków społeczności szkolnej lub przedszkolnej.

Edukacja włączająca otwiera swoje drzwi dla wszystkich uczniów, starając się kształcić ich wspólnie, niezależnie od trudności, zdolności czy różnic, z jakimi się zmagają. Każde dziecko powinno mieć szansę na rozwój i osiąganie sukcesów w ramach swoich możliwości. W praktyce oznacza to, że nawet dzieci, które mają pewne ograniczenia wyróżniające je na tle innych (np. trudności adaptacyjne, niepełnosprawność, brak biegłości w języku nauczania lub trudne warunki rodzinne), mogą liczyć na wsparcie szkoły, która uwzględnia ich specyficzne potrzeby i jest przygotowana na takie wyzwania.

Fundusze na rzecz edukacji i włączenia społecznego to jeden z priorytetów programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego (FEdP). Już wkrótce Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego rozpocznie nabór wniosków o dofinansowanie o nazwie: Wsparcie w zakresie edukacji włączającej, w ramach Działania 8.1 Rozwój edukacji i kształcenia.

Kto może złożyć wniosek:

Wniosek o dofinansowanie może złożyć wyłącznie organ prowadzący ośrodek wychowania przedszkolnego lub szkołę lub inny podmiot w partnerstwie z organem prowadzącym ośrodek wychowania przedszkolnego lub szkołę, do którego/której skierowane jest wsparcie.

Na co można otrzymać dofinansowanie:

Wsparcie mogą otrzymać przedszkola, szkoły i placówki kształcenia ogólnego oraz zawodowego w prowadzeniu skutecznej edukacji włączającej, między innymi na:

  • usuwanie barier architektonicznych,
  • zapewnienie odpowiedniego wyposażenia,
  • podnoszenie kompetencji kadry pedagogicznej,
  • bezpośrednie wsparcie uczniów,
  • zapewnienie usług asystenckich dla uczniów.

Wszystkie projekty składane w ramach naboru obligatoryjnie muszą zawierać realizację działań wspierających zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz podnoszenie kompetencji kadry pedagogicznej w tym zakresie.

Jednocześnie projekt musi zakładać wykorzystanie „Modelu Dostępnej Szkoły”(MDS). MDS to wzorzec wypracowany w projekcie „Przestrzeń dostępnej szkoły”, zapewniający dostępność placówek edukacyjnych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Planowany termin rozpoczęcia naboru: 17.09.2024 r.

Planowany termin zakończenia naboru: 31.10.2024 r.

Kwota przewidziana w naborze to 35 mln zł (co stanowi 95proc. dofinansowania, w tym 85 proc. ze środków EFS+ i 10proc. z budżetu państwa). Natomiast wnioskodawcy są zobowiązani do wniesienia 5 proc. wkładu własnego.

Szczegóły dotyczące naboru będą dostępne od 17 września 2024 r. na stronie www.funduszeUEpodlaskie.pl  w zakładce „Nabory wniosków”.

Publikujący: Aneta Kursa

10 września 2024

Powrót na początek strony