Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Uczniowie szkół i placówek branżowych dostaną stypendia

27 marca 2024

Łączna kwota przeznaczona na ten cel to 17,3 mln zł. Każdy z uczniów zakwalifikowanych do otrzymania stypendium otrzyma po 6 tys. zł. Marszałek Artur Kosicki poinformował uczniów Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku o rozpoczynającym się w czerwcu br. naborze.

– Starajcie się, bo to są pieniądze, które mają pomóc wam w waszym rozwoju. To wy jesteście przyszłością tego regionu, dlatego ważne, żebyście z tego korzystali – mówił marszałek Artur Kosicki, kierując się do uczniów. – To jest pierwszy raz, kiedy projekt ten będzie realizowany nie za pośrednictwem placówki, ale to wy sami będziecie aplikować – dodał.

Stypendia przyznawane będą przez Zarząd Województwa Podlaskiego za osiągnięcia edukacyjne. W naborze mogą wziąć udział uczniowie szkół prowadzących kształcenie zawodowe z województwa podlaskiego (pięcioletnie technikum, trzyletnia branżowa szkoły I stopnia i dwuletnia branżowa szkoły II stopnia).

– Chcemy w was inwestować i to już się dzieje. Wierzę w wasze ambicje, wierzę w was wszystkich, wiem, że jesteście ambitni, że jesteście kreatywni, po prostu to pokażcie – apelował marszałek.

A warunkami uczestnictwa w naborze jest uzyskana średnia ocen co najmniej 4,20 oraz najwyższe wyniki z co najmniej dwóch przedmiotów zawodowych. Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021–2027.

– Korzystamy ze środków europejskich, których dysponentem jest urząd marszałkowski. Wzbogacamy naszą bazę, nasze pracownie są ładniejsze. Korzystaliśmy także ze szkoleń miękkich – mówił Zdzisław Wilczko, prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego (ZDZ) w Białymstoku. 

Mowa tu o dwufunduszowym projekcie „Z Dobrym Zawodem w dorosłość”. ZDZ w Białymstoku na realizację projektu otrzymał 2,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. W jego ramach przeprowadzono m.in. warsztaty z komunikacji, pracy w zespole, przedsiębiorczości, kreatywności, programowania oraz zajęcia językowe. Zorganizowano staże i szkolenia zawodowe. 

– Ta część polegała na podnoszeniu kwalifikacji uczniów, ale też nauczycieli poprzez warsztaty, profesjonalne szkolenia, wizyty u pracodawców, więc naprawdę skorzystaliśmy wszyscy, szczególnie uczniowie – mówiła Kamila Janicka, dyrektor ZDZ w Białymstoku.

W ramach projektu otworzono nowy kierunek nauczania – grafikę cyfrową. Budynek szkoły dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstały dwie nowe i w pełni doposażone pracownie. Kamila Janicka, dyrektor ZDZ w Białymstoku podczas spotkania pokazała efekty prac oraz nowe sale marszałkowi Arturowi Kosickiemu.

Paulina Tołcz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Paulina Tołcz

27 marca 2024

Powrót na początek strony