Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

W Podlaskiem przybędzie mikrobiogazowni rolniczych

14 października 2022

Granatowa grafika z opisem dotacji i kwotą

W Podlaskiem przybędzie mikrobiogazowni rolniczych

Przyznano kolejne dotacje z funduszy europejskich na tego typu przedsięwzięcia. Pieniądze pozwolą na budowę sześciu mikrobiogazowni w gminach: Augustów, Grajewo, Szumowo oraz Śniadowo. Dofinansowanie otrzymał także projekt polegający na budowie elektrowni słonecznej w gminie Narewka. Decyzje o wsparciu wszystkich inwestycji łączną kwotą ponad 6 mln zł podjął na piątkowym (14.10) posiedzeniu zarząd województwa.

Wszystkie przedsięwzięcia zostały ocenione pozytywnie w procesie wyboru projektów, jednakże z powodu wyczerpania pieniędzy przeznaczonych na konkurs w obszarze energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii, nie mogły uzyskać dofinansowania. Zwiększenie przez zarząd województwa puli dostępnych środków pozwoli na ich realizację.

– W sumie ponad sześć milionów złotych zostanie przeznaczone na nowe inwestycje, które zapewnią tanią energię oraz umożliwią utylizację odpadów rolniczych. Jako zarząd województwa stale staramy się wygospodarować kolejne środki na tak istotne w obecnym czasie projekty  – mówił Sebastian Łukaszewicz. 

W pełni zautomatyzowane mikrobiogazownie powstaną w miejscowościach: Rutki Nowe i Pruska Wielka w gminie wiejskiej Augustów, Ciemnoszyje i Toczyłowo(gmina Grajewo) oraz Paproć Duża (gmina Szumowo) i Osobne (gmina Śniadowo).

Rolnicy z gospodarstw rolnych w tych miejscowościach będą zużywać na swoje potrzeby tylko część z wytworzonej przez urządzenia energii elektrycznej oraz całą energię cieplną. Ciepło wytwarzane przez takie instalacje będzie mogło służyć np. do ogrzania i dostarczenia ciepłej wody do budynków gospodarczych. Ponad połowa energii elektrycznej będzie wprowadzana do sieci elektroenergetycznej. Dotacja dla każdej z tych inwestycji wyniosła blisko milion złotych.

Dotacja w wysokości ponad 770 tys. zł przyznana na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 300 kW posłuży powstaniu instalacji, która będzie wytwarzać energię w całości na sprzedaż. Powstanie w miejscowości Łozowe w gminie wiejskiej Narewka.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red. Małgorzata Sawicka

Opublikował: Natalia Adamowicz

14 października 2022

Powrót na początek strony