Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Zabytkowe organy przejdą renowację dzięki dotacji z funduszy europejskich

1 sierpnia 2023

Za blisko 85 tys. zł Parafia pw. Świętej Trójcy w Sidrze wykona prace konserwatorskie zabytkowych organów w tamtejszym kościele. Zostaną one wsparte dotacją z funduszy europejskich. Umowę w tej sprawie podpisała we wtorek, 1 sierpnia Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Organy zostały wykonane pod koniec osiemnastego wieku i już od dawna wymagają kapitalnego remontu. Ostatnia renowacja instrumentu miała miejsce kilkadziesiąt lat temu.

– Rozpoczęcie prac naprawczych organów cieszy mnie, tym bardziej że jest to przedsięwzięcie, które posłuży lokalnej społeczności. Zawsze warto wsłuchiwać się w takie inicjatywy oddolne, także te przywracające walory zabytkowych obiektów, po to, aby zachować je dla przyszłych pokoleń – mówiła Wiesława Burnos.

Jak wyjaśnił proboszcz parafii w Sidrze, ks. Stanisław Jakubowicz, organy są mechaniczne, drewno uderza tu o drewno, co sprawia, że zużyte ich części podczas gry klekoczą. Potrzebna jest też wymiana elementów wykonanych z filcu.   

– To jest oryginał, to jest perełka. Organy są siedmiogłosowe, czyli nie są duże, ale kościół sam w sobie ma tak wspaniałą akustykę, że one napełniają go swoją muzyką bardzo dobrze. Gdyby ktoś był w środku i słuchał gry na nich, jaki to jest dźwięk, to by natychmiast zrozumiał, że potrzebują one pilnie remontu – mówił proboszcz.

Organy zostaną najpierw zdemontowane po to, aby przeprowadzić niezbędne prace naprawczo-konserwatorskie poszczególnych podzespołów tego instrumentu. Po ponownym montażu zostaną odpowiednio dostrojone.

Przyznana dotacja pochodzi z kończącego się programu regionalnego będącego w dyspozycji samorządu województwa. Projekt został wybrany do dofinansowania w ramach konkursu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski.

***
Parafia w Sidrze została utworzona pod koniec XVII w. Kościół murowany, noszący wezwanie Trójcy Świętej i zachowany do dnia dzisiejszego, ukończono w latach 1781-1783 staraniem ówczesnego właściciela Sidry, pisarza Wielkiego Księstwa Litewskiego, Ignacego Romana Potockiego. W 1964 r. kościół wraz z dzwonnicą wpisano do rejestru zabytków.

Parafia liczy 1400 wiernych, należą do niej miejscowości: Sidra, Bierniki, Bierwicha, Jurasze, Makowlany, Mościcha, Siekierka, Słomianka, Staworowo oraz Śniczany.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

1 sierpnia 2023

Powrót na początek strony