Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

14. Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus za nami

3 października 2022

Justyna Rainko z Białegostoku zdobyła pierwszą nagrodę podczas 14. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku. W przyszłym roku wystąpi z własnym recitalem na XV edycji festiwalu. Drugie miejsce zajęła Ida Szebla z Kłodzka, natomiast trzecie miejsce ex-aequo Izabela Karczewska z miejscowości Czyże oraz Michał Kaczmarek z Warszawy. Tegoroczna edycja sztandarowego wydarzenia Podlaskiego Instytutu Kultury zakończyła się w niedzielę, 2 października br. koncertem galowym.

Jury przyznało także trzy wyróżnienia, które otrzymały: Natalia Kawszyn z Płocka, Magdalena Lasota z Kobyłki i Zuzanna Mulec z Żyrardowa. Nagrodę specjalną za piosenkę z repertuaru Łucji Prus jury przyznało Magdalenie Lasocie. Nagroda Związku Artystów Scen Polskich  trafiła do Izabeli Karczewskiej. 

 

Tegoroczna edycja festiwalu obfituje w zdolnych, młodych, poszukujących ludzi. Wrażliwi na słowo, muzykalni, dla których piosenka jest wspaniałą odskocznią, pasją i sposobem na wyrażanie siebie. Z radością obserwujemy, jak kolejni laureaci tego festiwalu odnajdują się na profesjonalnych scenach, czyniąc ze swojej pasji sposób na życie. Tego życzymy i tegorocznym nagrodzonym – mówi Nula Stankiewicz z jury festiwalu.

 

Najważniejsza w festiwalu jest młodzież, która przyjeżdża by wystąpić z profesjonalnym bandem, przed znakomitym jury – podkreśla Marta Szałkiewicz  z Podlaskiego Instytutu Kultury, koordynatorka  całego wydarzenia  -  cieszy mnie gdy wyjeżdżają pełni wrażeń, dobrych emocji i planów na przyszłość.

 

Występy młodych artystów oceniali mistrzowie polskiej estrady: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Jan Wołek, Nula Stankiewicz oraz Agnieszka Możejko-Szekowska – laureatka pierwszej edycji festiwalu. Poprzez spotkania młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, Podlaski Instytut Kultury chce przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających, w oparciu o teksty między innymi Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Janusza Kofty, Jana Wołka. Festiwal im. Łucji Prus jest świętem polskiej piosenki oraz okazją do podtrzymywania pamięci o Patronce - na tegoroczną edycję przypada 80. rocznica jej urodzin i 20-lecie śmierci artystki.

W tym roku niezwykle miłą niespodziankę sprawiła zarówno publiczności, organizatorom, jak i uczestnikom Irena Santor, która  pojawiła się na gali laureatów. Gwiazda polskiej muzyki przyjaźniła się z Łucją Prus, kilka lat temu uświetniła festiwal swoim koncertem. O wydarzeniu Podlaskiego Instytutu Kultury mówiła z wielkim uznaniem, jako o ważnym momencie w życiu młodych muzyków.

Festiwal Piosenki Literackiej to także koncerty znakomitych artystów. W tym roku wystąpili: Katarzyna Groniec, Mietek Szcześniak oraz Nula Stankiewicz z Włodzimierzem Nahornym i Januszem Stroblem.

W wydarzeniu uczestniczyła m.in. dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim Agata Puchalska.

źródło: Podlaski Instytut Kultury
fot.: Piotr Dołżyński, PIK 
oprac.: Aneta Kursa

 

Publikujący: Aneta Kursa

3 października 2022

Powrót na początek strony