Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

15. edycja Electrum Up To Date Festival

22 maja 2024

Dziennikarze nagrywają marszałka.

15. edycja Electrum Up To Date Festival / Paweł Krukowski

Cztery dni, nowe lokalizacje, powrót Centralnego Salonu Ambientu i imprezy do rana, a to wszystko od 30 maja do 2 czerwca w Białymstoku. O szczegółach tegorocznego Electrum Up To Date Festival poinformowano podczas środowej (22.05) konferencji. Uczestniczyli w niej dyrektor wydarzenia Jędrzej Dondziło, marszałek województwa Łukasz Prokorym, zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki oraz przedstawicielka partnera tytularnego firmy Electrum Agata Kalinowska.

– Jest to festiwal, który promuje nasz region w Polsce i poza granicami kraju. Jest on też pewnym symbolem dobrego wydarzenia w naszym województwie. Będę z wielką radością patrzył, jak Electrum Up To Date Festival się rozwija – mówił Łukasz Prokorym, deklarując współpracę regionalnego samorządu przy kolejnych odsłonach eventu. 

Kultura na wyciągnięcie ręki

Organizację festiwalu, oprócz Województwa Podlaskiego, wsparło – jak co roku – Miasto Białystok.

– Jest to impreza robiona przez Białostoczan przy udziale białostockiej firmy. Dziwne byłoby, żeby miasto nie było w to przedsięwzięcie zaangażowane – mówił zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Przez cztery dni na terenie całego Białegostoku odbędą się koncerty i dyskusje oscylujące wokół niezależnej muzyki elektronicznej. Ale nie tylko, bo jak podkreślił dyrektor EUTDF Jędrzej Dondziło, ta impreza to „wspaniała platforma do tego, aby uświadamiać ludzi i budować nową, lepszą rzeczywistość”.

– Naszą rolą jest zwracać uwagę na sprawy ważne, dbać o kulturę i dostęp do mniej w naszym regionie. Jak co roku ściągamy tu kulturę światową. Wystąpi kilkudziesięciu artystów na dwóch scenach. Czeka nas blisko 50 występów – zapowiedział.

W tym roku festiwal zyskał partnera tytularnego. Została nim firma Electrum.

– Mamy wspólną misję, jaką jest troska o planetę. Ważne dla nas jest ochrona środowiska, dobrostan drugiego człowieka i stąd poszerzenie formuły festiwalu o np. safespace czy wydłużenie konferencji „Do we really care”, która będzie idealnym miejscem do wymiany informacji – zapowiedziała Agata Kalinowska.

Przede wszystkim być sobą

To, co jeszcze łączy firmę Electrum z EUTDF, jest troska o drugiego człowieka. Służyć temu ma akcja „Don’t worry be Yourself”, której „ojcem” jest Cezary Chwicewski, dyrektor kreatywny festiwalu.

– Jest to akcja ukierunkowana na dbanie o zdrowie psychiczne. Zwracamy uwagę na to, jak ważne są emocje, by ich nie kisić, a je wyrażać – wyjaśniał Jędrzej Dondziło.

EUTDF odbędzie się w czterech lokalizacjach. Zapoczątkuje go Koncert Otwarcia w Białostockim Teatrze Lalek. Następnie uczestnicy przeniosą się do industrialnej Galerii Arsenał Elektrownia. Pierwszy dzień EUTDF zakończy się imprezą trwającą do 5 rano.

W piątek i sobotę w auli Pałacu Branickich odbędzie się Centralny Salon Ambientu. Następnie organizatorzy zabiorą uczestników na ul. Przędzalnianą w Fastach, gdzie na dwóch scenach festiwalowych będą koncerty aż do białego rana. To teren opuszczonej elektrociepłowni.

– Jest to niezwykle klimatyczne miejsce. Inspirujące dla osób, które słuchają muzyki elektronicznej, bo w takich miejscach historycznie odbywały się pierwsze imprezy rave’wowe – opowiadał dyrektor festiwalu.

Finał Electrum Up To Date to niedzielny Koncert Zamknięcia w BTL. Po wszystkim zaś nastąpi wymiana wrażeń, czyli event „Dobra Noc” w restauracji Rany Julek i Pizza Majstry.

Jak w poprzednich edycjach organizatorzy zapraszają do akcji 50+, w ramach której każdy chętny powyżej pięćdziesiątego roku życia może otrzymać darmową wejściówkę na wydarzenia przy ul. Przędzalnianej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie festiwalu.

Anna Augustynowicz
fot.: Paweł Krukowski

 

 

Opublikował: Dawid Korpacz

22 maja 2024

Powrót na początek strony