50-lecie białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
50lecie filii UMFC / fot. Piotr Solarski
Białostocka filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopin jest jedyną uczelnią muzyczną we wschodniej części kraju. W ciągu 50 lat ukończyło ją około 1,9 tys. osób. Obecnie kształci instrumentalistów, wokalistów, a także nauczycieli muzyki.
– Dzisiaj Białystok jest jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych w Polsce i Europie. Promieniuje na ościenne kraje oraz ich środowiska muzyczne i kulturalne. To nasza duma, którą będziemy nieustannie rozwijać – prof. dr hab. Tomasz Strahl, podkreślał rektor UMFC.
Uznanie dla białostockiej filii
Podczas uroczystości życzenia i gratulacje władzom uczelni złożyli m.in. wojewoda Jacek Brzozowski, wicemarszałek Wiesława Burnos oraz zastępca prezydenta Białegostoku Marek Masalski.
– Mam zaszczyt w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego i marszałka pana Łukasza Prokoryma przekazać okolicznościowy grawerton z gratulacjami i podziękowaniem za wkład w kulturę naszego regionu i życzyć dalszego powodzenia na następne 50 lat – mówiła wicemarszałek.
Wybitni pracownicy uczelni zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami „Za zasługi dla UMFC”, wręczonymi przez rektora i dziekana.
Wyjątkowy koncert jubileuszowy
Wydarzenie uświetnił koncert w wykonaniu orkiestry i chóru uczelni. Na scenie wystąpili zarówno studenci, jak i ich profesorowie, prezentując mistrzowski kunszt wykonawczy. Publiczność mogła usłyszeć m.in.:
- koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 Jana Sebastiana Bacha,
- suitę w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40 Edwarda Griega,
- „Magnificat” na sopran, chór i orkiestrę Johna Ruttera.
Pół wieku edukacyjnej misji
Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku został utworzony w 1974 roku. Przez 50 lat sukcesywnie wzbogacał ofertę edukacyjną. Obecnie kształci studentów na czterech kierunkach: instrumentalistyka, edukacja artystyczna, wokalistyka oraz muzyka cerkiewna.
Dumni z historii, patrzący w przyszłość
Jubileusz 50-lecia to nie tylko okazja do wspomnień, ale też inspiracja do dalszego rozwoju i umacniania pozycji białostockiej filii jako centrum muzycznego na mapie Polski i Europy.
Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Piotr Solarski