Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

50. urodziny Spodków - impreza w stylu lat 70-tych

14 września 2023

Zaplanowano wykłady, gawędy, pokazy i oczywiście urodzinowy tort. Impreza z okazji złotego jubileuszu Spodków rozpocznie się w sobotę (16.09) o godz. 14. Organizatorzy zachęcają, aby urodzinowi goście ubrali się w stylu lat siedemdziesiątych, aby nadać wspólnej zabawie klimat tamtych lat. Na wydarzenie zaprasza Podlaski Instytut Kultury i Samorząd Województwa Podlaskiego.

Będzie to okazja, aby powspominać czas, kiedy Spodki były budowane, ale też zobaczyć jak będą wyglądały po generalnym remoncie, który rozpocznie się już niedługo.

– Spodki to miejsce kultowe, to 50 lat historii Białegostoku. Na przestrzeni pięciu dekad w tym miejscu odbyło się wiele wspaniałych imprez. To także miejsce, które na stałe wpisało się w krajobraz stolicy województwa, stając się jednym z jej symboli. Dlatego zapraszam serdecznie do udziału w świętowaniu wspaniałego jubileuszu. To okazja do przypomnienia (a dla młodego pokolenia także do poznania) historii siedziby Podlaskiego Instytutu Kultury – zachęcał marszałek Artur Kosicki.

W sobotę będzie można zajrzeć do wnętrz siedziby PIK-u. To ostatnia szansa, aby zwiedzić Spodki przed modernizacją. Bryła budynku po remoncie nie będzie w żaden sposób naruszona, ale stanie się on bardziej nowoczesny i odzyska dawny blask.

Podczas spotkania będzie można posłuchać wykładu Andrzeja Lechowskiego o dożynkach centralnych w 1973 roku, zobaczyć prezentację Sebastian Wichra o architekturze Spodków oraz wizualizację Spodków w przyszłości, którą pokaże Jan Kabac.

A skoro to urodziny, to przecież nie może zabraknąć tortu. Będzie też sporo muzyki – koncert Kurpi Zielonych i Zimnych Drani.

Złoty jubileusz Spodków to okazja, aby przyjść do siedziby PIK z całą rodziną. Wykłady rozpoczną się o godz. 14, natomiast od godz. 16, tuż po poczęstunku, rozpoczną się animacje w klimacie lat siedemdziesiątych. Będzie można pograć między innymi w gumę, w klasy, przymierzyć stroje zespołu Kurpie Zielone, zobaczyć archiwalne kroniki i wpisać się do pamiątkowej księgi. 

Spodki przez białostoczan nazywane też „latającymi talerzami” zbudowano u podnóża kościoła św. Rocha zaledwie w ciągu czterech miesięcy. Pełniły funkcję centrum wystawienniczego podczas dożynek centralnych w 1973 roku. W Białymstoku powstało wówczas więcej takich obiektów na planie koła, ale cztery „okrąglaki” połączone korytarzami stanowiły wyjątek. Autorem projektu Spodków był Henryk Toczydłowski.

źródło: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Aneta Kursa

 

PROGRAM:

14:00 – wykłady (spodek impresaryjny)

  • „Dożynki centralne w Białymstoku w 1973 r.” – Andrzej Lechowski
  • „Spodki w pejzażu architektonicznym i kulturalnym Białegostoku” – Sebastian Wicher
  • „Spodki w przyszłości” – Jan Kabac, Pracownia Architektoniczna ARCON

16:00 – tort urodzinowy (plac przed Spodkami)

16:30-18:00 – zajęcia animacyjne (plac przed Spodkami)

  • stoisko jubileuszowe – stolik z księgą pamiątkową i archiwalnymi kronikami
  • gry podwórkowe (m.in. w klasy, w gumę, „zośka”)
  • malowanie tabliczek z hasłami w konwencji lat 70-tych
  • oprowadzanie po terenie Spodków
  • możliwość przymierzenia i fotografowania elementów strojów Kurpi Zielonych

16:40 – koncert i pokaz strojów ZPiT Kurpie Zielone (scena na placu przed Spodkami)

18:00 – koncert zespołu Zimne Dranie z gościnnym występem Pauliny Malinowskiej (scena na placu przed Spodkami)

Przez cały dzień będzie dostępna wystawa – „Spodki wczoraj i jutro” z wykorzystaniem fotografii archiwalnych i wizualizacji z pracowni ARCON

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

 

Opublikował: Małgorzata Sawicka

14 września 2023

Powrót na początek strony