Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

70. rocznica powstania Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone

16 listopada 2023

To jeden z najstarszych, najliczniejszych i najbardziej znanych zespołów pieśni i tańca w województwie podlaskim. Przez siedemdziesiąt lat dał ponad dwa tysiące koncertów na całym świecie, które obejrzało ponad milion widzów, występował w niemal całej Polsce oraz w ponad dwudziestu krajach Europy, Azji i Ameryki. W czwartek, 16 listopada w białostockich „Spodkach” kadra zespołu opowiadała o zbliżającej się gali jubileuszowej, o samym zespole – jego tradycji, repertuarze i planach. W spotkaniu uczestniczył marszałek Artur Kosicki.

Działalność zespołu wspiera od początku jego powołania samorząd województwa. Zespół od lat działa przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku (PIK).

– To wizytówka nie tylko Podlaskiego Instytutu Kultury, ale całego naszego województwa. To jest nasze regionalne dobro. Na Kurpie Zielone składa się szereg wykonawców, tancerzy, instruktorów, ale też kadry menadżerskiej, która pracowała na tę markę od wielu pokoleń. Bo to jest 70 lat pracy. To jest jedna wielka podlaska rodzina. Chcę wszystkim bardzo serdecznie podziękować za to, co robicie dla naszego regionu – mówił marszałek Artur Kosicki, przypominając, że  koncert z okazji jubileuszu zespołu odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) w piątek 24 listopada.

Marszałek zaznaczył, że Kurpie Zielone to marka sławna nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie i należy o tego typu zespoły szczególnie dbać. 

Kurpie łączą pokolenia

– Za sukcesem zwykle stoją ludzie. Nie inaczej jest w tym przypadku. Sukces zespołu to nie tylko ciężka praca, ale również utalentowani śpiewacy i tancerze, również jest to wspaniała kadra, która jest dzisiaj tutaj z nami – podkreślała podczas spotkania wicedyrektor PIK Agnieszka Jabłońska, gratulując członkom zespołu. 

W zespole, który obecnie liczy ponad 200 członków, swoje pasje taneczne rozwijają różne pokolenia. Są w nim trzy grupy dziecięce, sekcja młodzieżowa oraz dwie grupy dorosłych: studencka i złożona z osób dojrzałych. W skład zespołu wchodzi też grupa wokalna oraz profesjonalna kapela.

– Są starsi przedstawiciele Kurpi, ale też i młodsi. Cieszę się, że młodzież, przede wszystkim dzieci, wciągają się w tę pasję tańca, pasję śpiewu, kultywowania naszej tradycji, historii i reprezentowania naszego regionu, bo to jest wspaniałe. Kurpie łączą pokolenia. Niech ten koncert, który odbędzie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej, będzie zwieńczeniem, podsumowaniem tego wszystkiego, co Kurpie pokazały na scenach całego świata. Bo Kurpie to nasze dobro narodowe, nie tylko regionalne – zaznaczył marszałek. 

„Wczoraj, dziś i jutro”

Pod takim tytułem odbędzie się koncert, który będzie swego rodzaju podróżą przez 70 lat działalności zespołu. O tym, jak będzie wyglądała ta uroczysta gala opowiedziała Marta Szałkiewicz, kierownik grupy wokalnej.

– W programie zaprezentowane zostaną choreografie wieloletniego poprzedniego choreografa Kurpi Zielonych Wiesława Dąbrowskiego i poprzedniego choreografa Mariusza Żwierko oraz aranżacje muzyczne poprzedniego kierownika muzycznego Andrzeja Dyrdała. I to będzie taka nakreślona przeszłość. Oczywiście będzie też teraźniejszość i będą to choreografie obecnej kierownik artystycznej zespołu Agnieszki Ondruch-Sikory oraz opracowanie muzyczne obecnego kierownika muzycznego zespołu Andrzeja Grzybowskiego – mówiła.

Jak zaznaczała, część artystyczną związaną z „przyszłością”, przygotuje grupa młodzieżowa, która pokaże bardziej współczesne wykonania utworów m.in. połączenie śpiewu ludowego i muzyki elektronicznej.

Z kolei Anastazja Popławska, menadżer Kurpi Zielonych, wymieniła pozostałe działania przygotowane w związku z jubileuszem m.in. wydanie nowego albumu, którego premiera będzie miała miejsce również 24 listopada.

– Na tej płycie znalazły się zupełnie nowe aranżacje, w pięknym wykonaniu zarówno muzyków, wokalistów, jak i śpiewających tancerzy. Zaangażowaliśmy do pracy nad tą płytą wielu artystów. Myślę, że dla osób, które będą miały okazję usłyszeć tę płytę, to będzie niezwykła podróż przez różne odcienie i barwy kultury ludowej i tu mogę zdradzić, że nie tylko kurpiowskiej – mówiła.

Dla fanów Kurpi Zielonych przygotowano specjalną publikację o ich historii i działalności, a już wkrótce wszyscy mijający siedzibę PIK będą mogli podziwiać przed budynkiem specjalną wystawę zdjęć, poświeconą zespołowi.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

 

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

16 listopada 2023

Powrót na początek strony