Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej otrzymali kolejną statuetkę Fryderyka

4 maja 2022

Trzy osoby pozujące do zdjęcia

W tym roku Akademia Fonograficzna wyróżniła w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna płytę z nagraniem III i VI Symfonii Pawła Łukaszewskiego, z udziałem Anny Mikołajczyk-Niewiedział oraz Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

– Bardzo cieszymy się z tej nagrody, to kolejna statuetka w dorobku Opery – mówi prof. Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

– Nasza współpraca z prof. Pawłem Łukaszewskim trwa od wielu lat. Jego twórczość nawiązuje do sacrum, głęboko pojętej wiary. To mistyczna twórczość o bogatej harmonii – nasi artyści doskonale odnajdują się właśnie w takim repertuarze.

III Symfonia (Symfonia Aniołów) przypomina o istnieniu aniołów i podkreśla ich znaczącą rolę w relacji Bóg – człowiek. Jak mówi sam kompozytor, aniołowie przenoszą nasze modlitwy do Boga, orędują za nami i wspierają na drodze do zbawienia. VI Symfonia (Pieśń o życiu wiecznym) na chór i orkiestrę symfoniczną powstała w 2020 r. na zamówienie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Oba utwory są doskonałą ilustracją stylu twórczego kompozytora, odsłaniają również jego światopogląd i postawę artystyczną, w której sacrum zajmuje szczególnie ważne miejsce.

Płyta jest do kupienia w sklepiku Opery. 

 

źródło i fot.: OiFP
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Opublikował: Małgorzata Sawicka

4 maja 2022

Powrót na początek strony