Logo witryny podlaskie.eu

         Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Barwne tradycje na folkowym festiwalu „Podlaskie Spotkania”

5 sierpnia 2024

Kobiety w strojach ludowych idą ulicą.

Barwne tradycje na folkowym festiwalu „Podlaskie Spotkania” / Krzysztof Łapiński

Tradycyjna muzyka, śpiew i tańce oraz barwne stroje z różnych zakątków świata – takie elementy kulturowe można było podziwiać na koncertach i paradach ulicznych w kilku miejscowościach regionu podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania”. Kilkudniowe wydarzenie zakończyło się w niedzielę, 4.08. koncertem galowym w Brańsku. Występy obserwował wicemarszałek Marek Malinowski.

– To niezwykłe wydarzenie, które nie tylko jednoczy różnorodne tradycje, ale także promuje piękno naszego regionu. Cieszymy się, że Województwo Podlaskie może wspierać tę inicjatywę, która nie tylko inspiruje, ale również uczy nas o różnorodności całego świata – mówił Marek Malinowski.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania” odbył się już po raz 19. Samorząd Województwa Podlaskiego co roku finansowo wspiera to wydarzenie. Od 2006 roku organizuje je Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Skowronki” z Brańska, Stowarzyszenie Artystyczne „Skowronki” z Brańska oraz Miejski Ośrodek Kultury w Brańsku.

Festiwal rozpoczął się we wtorek, 30.07., w Brańsku prezentacją uczestników, odegraniem państwowych hymnów i wciągnięciem flag narodowych na maszty.

W tym roku organizatorzy zaprosili dziewięć zespołów folklorystycznych z różnych zakątków świata. Byli to artyści z Senegalu, Indii, Meksyku, Hiszpanii, Słowacji oraz trzy zespoły z Polski. Przez kilka dni prezentowali bogactwo swoich kultur podczas koncertów i przemarszów ulicznych. Mieszkańcy Brańska, Bielska Podlaskiego, Bociek, Łap, Ciechanowca i Wysokiego Mazowieckiego, dzięki występom, mogli zapoznać się z tradycjami różnych krajów oraz regionów Polski. Nasz kraj reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej z Warszawy, wspomniany zespół Skowronki z Brańska oraz Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” z Suwałk.  

Goście festiwalowi mieli również okazję zwiedzić Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku oraz Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Były zabawy, gry i tańce, a nawet mecz piłki nożnej „Polska kontra reszta świata” w Wysokiem Mazowieckiem.

Ideą festiwalu „Podlaskie Spotkania” jest promocja regionu wśród zagranicznych gości, prezentując bogactwo jego kultury i tradycji ludowej. Widzowie mieli okazję do muzyczno-tanecznych przeżyć oraz swoistej podróży do odległych państw.

W wydarzeniu uczestniczył m.in. radny wojewódzki Stanisław Derehajło.

Anna Kopeć-Tyszkiewicz
red.: Monika Pańko
fot.: Krzysztof Łapiński

Opublikował: Dawid Korpacz

5 sierpnia 2024

Powrót na początek strony