Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Bieta”– spotkanie z Cezarym Harasimowiczem i Elżbietą Ficowską

13 czerwca 2024

To spotkanie będzie poświęcone książce „Bieta”, w której Cezary Harasimowicz sportretował Elżbietę Ficowską – najmłodsze dziecko ocalone z getta dzięki Irenie Sendlerowej. Odbędzie się ono 16 czerwca w Białej Synagodze w Sejnach. Początek o godz. 16. Rozmowę poprowadzi Luiza Podziewska.

Uratowana z warszawskiego getta, najmłodsze dziecko ocalone dzięki Irenie Sendlerowej. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia.

Oto niepokorna Elżbieta Ficowska (ur. 1942), sportretowana w książce Cezarego Harasimowicza, który ze swoją bohaterką odbył wiele pasjonujących rozmów.

„Bieta” nie jest jednak biografią. „Bieta” jest powieścią. Powieścią czułą, choć nieckliwą; dramatyczną, ale i dowcipną. Powieścią o kobiecie, w której losie lub przeznaczeniu, jak zwał tak zwał, odciska się historia narodów na wieki ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego.

„To miłość ocaliła żydowską dziewczynkę z mroku zagłady. Doznała jej w obfitości i dzieli się nią przez całe życie. Także w tej książce, którą się czyta ze łzami w oczach, ale i z uśmiechem. Brawo czuły autor! Brawo bohaterka z piekła rodem! ”

Agata Tuszyńska

Cezary Harasimowicz – pisarz, scenarzysta, dramaturg. Autor scenariuszy, według których powstało kilkanaście filmów i seriali (m.in. „300 mil do nieba”, „Bandyta”, „Daleko od okna”, „Żyć nie umierać”, „Ekstradycja 3”, „Przeprowadzki”). Autor kilkunastu powieści (m.in. „Saga, czyli filiżanka, której nie ma”, „Mirabelka”, „Była sobie miłość”, „Tajemnica Iny”). Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy i amerykańskiej nagrody Hartley-Merrill Prize.

Luiza Podziewska – nauczycielka języka polskiego, wieloletni pedagog, wicedyrektor III Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach

 

źródło: Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”
oprac.: Aneta Kursa

 

Publikujący: Aneta Kursa

13 czerwca 2024

Powrót na początek strony