Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Birute Jonuškaite w Książnicy Podlaskiej

6 marca 2023

Zdjęcie kobiety. Informacje o spotkaniu zawarte zostały również w tekście

Spotkanie poświęcone wydanej przez Wydawnictwo Pogranicze książce „Maestro” odbędzie się 9 marca o godz. 18. w siedzibie biblioteki. Na wydarzenie zapraszają Książnica Podlaska im Łukasz Górnickiego w Białymstoku i Ośrodek „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów”.

 

Birutė Jonuškaitė (BIRUTAAUGUSTINIENĖ) urodziła się w litewskiej rodzinie na Sejneńszczyźnie. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Wileńskim. Po studiach pracowała w suwalskich "Krajobrazach", potem zamieszkała w Wilnie. Siedem lat była redaktorem naczelnym popularnego na Litwie czasopisma "Rodzina". Od 1994 r. jest członkiem Związku Pisarzy Litwy.

 

Birutė Jonuškaitė napisała pięć zbiorów opowiadań, siedem powieści, dwie książki eseistyki i dwa tomiki poezji. Pięciokrotnie otrzymała nagrodę literacką Litwy za najlepszy utwór prozatorski roku (1989, 1996, 2002, 2006, 2009, 2016, 2019, 2020) oraz dwa razy (w 2004 i 2020 r.) Nagrodę Ministerstwa Kultury Litwy za twórczość publicystyczną w dziedzinie kultury.

 

W 2006 roku otrzymała nagrodę im. Witolda Hulewicza za zbliżenie polskiej i litewskiej literatury. Jej powieść „Maranta“ otrzymała tytuł najlepszej powieści 2015 r. W 2016 roku otrzymała Nagrodę Rządu Litewskiej Republiki za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki, a także Złoty Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy kulturalnej, za promowanie polskiej kultury. W 2020 r. za twórczość ostatnich lat otrzymała nagrodę Rady Bałtyckiej.

 

“Tytułowego Maestra poznali już czytelnicy wydanej kilka lat wcześniej powieści Maranta, w której postać ta stanowiła ważny element opowieści trzech niezwykłych kobiet, reprezentujących trzy pokolenia pełnej tajemnic rodziny. Tym razem Maestro ma szansę na własną opowieść, dzięki której ukazuje się nam w nieco innym świetle. Schorowany, dobiegający kresu życia Wiktor, wybitny artysta malarz, ale też zatwardziały cynik i odpychający mizantrop, stopniowo – i opornie – odkrywa się przed Rasą, swoją późno odnalezioną wnuczką, próbując wykorzystać ostatnią szansę na stworzenie z kimś bliskiej relacji. Poznajemy szczegóły dzieciństwa chłopca z „dobrego domu”, wypraw w zakazane rejony przedwojennej Warszawy, wakacji spędzanych na letnisku nad jeziorem Gaładuś i traumatycznych doświadczeń z czasu wojny. Maestro to opowieść o niegojących się ranach, o uczeniu się miłości i o tym, że każdy z nas nosi w sobie mrocznego bliźniaka” - Joanna Tabor, tłumaczka książki “Maestro” (wyd. Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”).

 

9 marca 2023, godz. 18.
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14 A

Wstęp wolny

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

6 marca 2023

Powrót na początek strony