Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Blisko 5,4 mln zł z budżetu województwa na podlaskie zabytki

25 marca 2024

Grafika z treścią nawiązującą do danego artykułu

Blisko 5,4 mln zł z budżetu województwa na podlaskie zabytki

Dofinansowanie prac restauratorskich, konserwatorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru otrzyma 71 projektów. Podczas poniedziałkowych (25.03) obrad radni wojewódzcy podjęli decyzję w sprawie zatwierdzenia listy beneficjentów.

Do konkursu o dotacje wpłynęły 74 wnioski, z czego 71 otrzymało pozytywną rekomendację. W zdecydowanej większości dotyczyły one remontów obiektów sakralnych: świątyń katolickich, prawosławnych czy domów modlitw staroobrzędowców.  

– W Podlaskiem, o czym mówiliśmy wielokrotnie, to właśnie świątynie stanowią największy procent obiektów zabytkowych. Są one pod opieką parafii, a te nie zawsze mogą sobie pozwolić na kosztowne remonty, bo wiadomo, że koszty prac przy zabytkach są wielokrotnie wyższe niż przy zwykłych budynkach – mówił marszałek Artur Kosicki.

Po 100 tys. zł otrzymają m.in. Staroobrzędowa Gmina Wyznaniowa w Suwałkach na remont podłogi i ścianki działowej w pochodzącej z początków XX wieku Molennie pw. Św. Nikoły Cudotwórcy. Pieniądze w wysokości 100 tys. zł otrzyma też parafia pw. Św. Anny w Radziłowie na konserwację ołtarza w jednym z najciekawszych podlaskich zabytków – drewnianym kościele pw. Św. Barbary w Kramarzewie. Został wybudowany w 1739 r. i zanim trafił do Kramarzewa, gromadził wiernych w oddalonym o kilka kilometrów Radziłowie. Świątynia wraz z dzwonnicą jest prawdziwą perłą wśród podlaskich zabytków. Samorząd Województwa Podlaskiego od kilku lat regularnie wspiera prace konserwatorskie przy obiekcie.

Również 100 tys. zł otrzymała parafia prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku. Pieniądze pozwolą na remont m.in. północnej elewacji zabytkowej świątyni.

Wśród beneficjentów są też zarządcy budynków świeckich. To m.in. właściciele zabytkowego domu z lat 30-tych XX wieku przy ul. Grunwaldzkiej 20 w Białymstoku. Budynek został postawiony przez rodzinę Kamieńskich i do dziś jest w rękach jej potomków. To jedna z najciekawszych przedwojennych budowli. Henryka Zdzitowiecka na naprawę fundamentów i podwalin otrzymała 75 tys. zł dotacji.

Pełna lista dotowanych projektów znajduje się w załączniku.

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

 

Opublikował: Krystian Guzewicz

25 marca 2024

Powrót na początek strony