Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Czerwiec w Operze i Filharmonii Podlaskiej

29 maja 2024

Wnętrze opery.

Ostatni miesiąc sezonu artystycznego 2023/2024 w OiFP przy ul. Odeskiej 1 zapowiada się niezwykle interesująco. W repertuarze zarówno propozycje dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zachęcamy do zapoznania się z programem.

I tak na Scenie Kameralnej będzie można zobaczyć bajkę muzyczną Brzydki Kaczorek. Ta historia rozgrywa się przy Odeskiej już od dziesięciu lat! Po wielu perypetiach smutnego, brzydkiego Kaczorka spotyka wspaniała nagroda, jak u Andersena! Na wzruszającą i mądrą opowieść o przyjaźni i tolerancji zapraszamy od 1 do 9 czerwca.

W sobotę, 1 czerwca, Opera i Filharmonia Podlaska i Podlaski Instytut Kultury zapraszają do wspólnego świętowania Dnia Dziecka! O godz. 13.30 w operowym Amfiteatrze rozpocznie się Dzień Dziecka z Kulturą – zaplanowane są konkursy dla najmłodszych i występy artystyczne. Na scenie pojawią się Kurpie Zielone, Koziołek Matołek, artyści Chóru Dziecięco-Młodzieżowego OiFP i uwielbiany przez publiczność skrzypek Maestro Chives (Marcin Roszkowski). Pojawi się także gość specjalny: aktorka i piosenkarka Maria Niklińska. Na terenach zielonych przy operze będą czekały stoiska partnerów i wspaniałe atrakcje: szczudlarze, malowanie twarzy, baloniki, bańki, gry, zabawy, quizy z nagrodami, słodkie niespodzianki. Będzie baśniowo, zagadkowo, muzycznie i artystycznie. Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Dzień Dziecka z Kulturą objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym. 1 czerwca także taras widokowy na dachu Opery będzie nieodpłatnie dostępny dla wszystkich odwiedzających. Uwaga! Taras będzie otwarty jedynie w przypadku sprzyjającej pogody w godzinach od 12.00 do 20.00 (ostatnie osoby będą wpuszczane o godz. 19.30).

Na Dużej Scenie w czerwcu będzie można zobaczyć cztery ostatnie spektakle Pajaców i Rycerskości wieśniaczej. Inscenizacja została przygotowana z wykorzystaniem oryginalnych partytur obu oper. W obsadzie m.in.: Marcelina Román i Anna Wolfinger (Nedda), Luis Chapa, Nazar Kachala i Gianni Leccese (Canio), Iga Caban i Wioletta Chodowicz (Santuzza). Spektakl jest wykonywany w języku włoskim z polskimi napisami. Zapraszamy w weekendy 8-9 oraz 15-16 czerwca.

W piątek, 14 czerwca, przy ul. Odeskiej zabrzmią przeboje Zbigniewa Wodeckiego. Jego nieprzemijająco aktualne utwory, takie jak: Z Tobą chcę oglądać świat, Lubię wracać czy Zacznij od Bacha znają i nucą przedstawiciele kilku pokoleń. W Operze i Filharmonii Podlaskiej wykonają je znakomici soliści: Karolina Leszko i Daniel Cebula-Orynicz z towarzyszeniem Orkiestry OiFP pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Początek o godz. 19.00.

Koncertowe wykonanie Halki Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej zwieńczy sezon artystyczny 2023/2024. Na Dużej Scenie wystąpią znakomici soliści oraz Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą niezrównanego Fabia Biondiego. Ten wybitny włoski skrzypek i dyrygent, założyciel zespołu muzyki dawnej Europa Galante, zauroczony twórczością Moniuszki, okrywa na nowo jego dzieło. Stawia ojca polskiej opery narodowej – patrona Opery i Filharmonii Podlaskiej – na równi z Donizettim, Bellinim i Verdim i wydobywa całe jego bogactwo, kunszt i błyskotliwość. Warto podkreślić, że kierowany przez Biondiego zespół Europa Galante czterokrotnie gościł na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Chopin i jego Europa” wykonując m.in. Halkę Moniuszki we włoskiej wersji językowej (2018 – wykonanie koncertowe połączone z projektem nagraniowym, z udziałem artystów Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej). Była to pierwsza w Polsce prezentacja tego dzieła na instrumentach historycznych. Na Halkę w wersji koncertowej na Dużej Scenie OiFP zapraszamy 21 czerwca o godz. 19.00.

W niedzielę, 23 czerwca, w Operze i Filharmonii Podlaskiej po raz kolejny wystąpi najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce. Stare Dobre Małżeństwo od przeszło trzech dekad prowadzone jest przez Krzysztofa Myszkowskiego – charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie. Występy tej legendarnej formacji stanowią atrakcję koncertową na niespotykaną dotąd skalę. Stare Dobre Małżeństwo regularnie zapełnia największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe w kraju.

Od 7 czerwca w Sali Wystawowej OiFP będzie można oglądać wystawę prac pokonkursowych III Ogólnopolskiego Triennale Tkaniny Artystycznej Uczniów Szkół Plastycznych. Realizacje prezentowane na Triennale imponują ogromną różnorodnością technik i materiałów, od tradycyjnej tkaniny warsztatowej po batik, haft, filc, a nawet odważne działania reliefowe i przestrzenne. W jednym miejscu spotykają się tradycja i nowoczesność, gdzie materiały tradycyjne, takie jak wełna, bawełna czy juta, kontrastują z włóknami sztucznymi, tekstylnymi, a nawet metalowymi. Wernisaż odbędzie się w piątek, 7 czerwca o godz. 13.00, a wystawa będzie dostępna do 15 września 2024 r.

źródło: OiFP
oprac.: Anna Augustynowicz

Publikujący: Anna Augustynowicz

29 maja 2024

Powrót na początek strony