Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zawitały pierwsze Targi Pisanki Lipskiej

27 marca 2023

Około dziesięciu twórczyń lipskich pisanek zaprezentowało w niedzielę, 26 marca swoje wyroby. Pisanki wykonane techniką batiku szpilkowego są dziełem rozpoznawalnym nie tylko w naszym regionie, lecz także w całej Polsce oraz zagranicą. Swoje rękodzieła przedstawili także licznie przybyłym odwiedzającym twórcy tkaniny dwuosnowowej oraz rzeźbiarz ludowy.

Pisanki powstają w rejonie Lipska, miejscowości położonej nad rzeką Biebrzą. Tworzy się je techniką batiku szpilkowego, która polega na nanoszeniu wosku główką szpilki po powierzchni skorupki. W ten sposób wychodzą charakterystyczne wzory. Dawniej były one nanoszone na gotowane jajka,  potem na wydmuszki, aby pisanka mogła być trwalsza.

Kiedy wzór został już naniesiony i wosk zastygnie jajko wkłada się do farb. Dawniej były to farby naturalne (np. z opiłek żelaza, cebuli), obecnie są często chemiczne np. do barwienia wełny.

Podczas Pierwszych Targów Pisanki Lipskiej odwiedzający oprócz pisanek mogli zakupić także na stoiskach m.in. robione na szydełku serwetki i makatki oraz wykonane ręcznie palmy wielkanocne.

Pisanka lipska jest od 2012 r. wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.

Cezary Rutkowski
fot.: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Publikujący: Cezary Krystian Rutkowski

27 marca 2023

Powrót na początek strony