Dzień Kobiet w „Spodkach”
Marek Malinowski, członek zarządu województwa uczestniczy w obchodach Dnia Kobiet w Podlaskim Instytucie Kultury
Wydarzenie pod nazwą „Wizerunek kobiety w kulturze” rozpoczęło się od życzeń skierowanych do obecnych na sali ponad stu kobiet pracujących w podlaskich instytucjach kultury. Panie otrzymały także róże, które wręczał m.in. Marek Malinowski.
- Chciałbym w imieniu zarządu województwa złożyć najserdeczniejsze życzenia: zdrowia oraz powodzenia w życiu osobistym i zawodowym. Wszystkim paniom, które dziś zaszczyciły nas swoją obecnością dziękuję za wkład w rozwój podlaskiej kultury - mówił.
Jak podkreślał, samorząd województwa w tegorocznym budżecie przeznaczył na kulturę rekordowe pieniądze, bo blisko 140 mln zł. Z większych inwestycji, jakie zaplanowano w bieżącym roku członek zarządu wymienił m.in.: modernizację Teatru Dramatycznego czy remont budynków Podlaskiego Instytutu Kultury.
Pełniąca obowiązki dyrektora PIK Agnieszka Kurzyna-Zarzecka zauważyła, że „tak liczna obecność pań podczas świątecznego spotkania, świadczy o tym, że kultura w województwie podlaskim jest silna”.
– Chcemy wyrazić wdzięczność za codzienny wasz trud wkładany w pracę na rzecz upowszechniania kultury – mówiła i dodała: – Każda kobieta jest różnorodna, każda kobieta jest inna, wyjątkowa, wyrażam głęboką nadzieję, że każda z pań poczuje się dzisiaj doceniona i wyróżniona.
Klasyka & muzyka klubowa
Pierwszym punktem programu był koncert. Przed gośćmi wystąpił uznany w świecie skrzypek, artysta Opery i Filharmonii Podlaskiej Marcin Roszkowski (melomanom znany jako Maestro Chives). Muzyk koncertował m.in. w Pekinie, Seulu, Wiedniu oraz Berlinie. Podczas wtorkowego spotkania zaprezentował utwory, które stanowią połączenie klasyki i nowoczesnych brzmień.
O tym, że warto w szczególny sposób obchodzić Dzień Kobiet mówiła Elwira Horosz, projektantka i stylistka, laureatka wielu konkursów modowych.
- To tak naprawdę jeden dzień, kiedy możemy do siebie podejść z wielkim sercem, czułością i egoizmem. Kobiety z natury są silne i nie ukrywają tego. Ważne jest to, by kobiety mogły się spotkać, po to, aby obcować z kulturą, dziś mamy do tego okazję – mówiła.
Jak zaznaczała, kobiety nie lubią, kiedy się o nich zapomina, ale mają w sobie taką siłę, by o tym przypomnieć. Opowiedziała też, jak na przestrzeni lat zmieniały się kanony kobiecego piękna.
Spotkanie zakończył pokaz sztuki makijażu zaprezentowany przez Kingę Klepacką – makeupistkę i wizażystkę, której charakteryzacje ukazały się we włoskim wydaniu magazynu „Vouge".
W wydarzeniu wzięły udział m.in. prof. Violetta Bielecka dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, Beata Zadykowicz dyrektor Książnicy Podlaskiej, Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim oraz Agata Michałowska, p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Aneta Kursa
fot.: Kamil Timoszuk