Festiwal śpiewającej duszy, czyli 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022" w Białymstoku
41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022" w Białymstoku
Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, z uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów.
Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie, a więc chóry amatorskie i zawodowe, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, staroobrzędowcy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu.
W trakcie wydarzenia, Wiesława Burnos odczytała list od Marszałka Artura Kosickiego, w którym marszałek napisał: „Sięgający swoimi korzeniami początków chrześcijaństwa, śpiew cerkiewny, porusza do głębi. Tworzy niezwykłą aurę duchowości, dotyka ludzkiego serca i umysłu, zbliża do Boga. Jest to szczególnie ważne na naszej Ziemi Podlaskiej – miejscu, gdzie różnorodność kulturowa, religijna i narodowa, nie dzieli, ale łączy ludzi”.
W programie imprezy zaplanowano na czwartek (22.09) koncert towarzyszący "Muzyka Cerkiewna Rzeczpospolitej" w wykonaniu chórów z Poznania i Wrocławia. Natomiast w piątek (23.09) i sobotę (24.09) odbywać się będą przesłuchania konkursowe. Festiwal zakończy się w niedzielę (25.09) ogłoszeniem werdyktu jury i Koncertem Galowym z udziałem laureatów. Udział w konkursie zapowiedziało 13 zespołów z Europy, Afryki i Azji.
Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 1982 r. Brały w nim udział chóry z pięciu kontynentów, z 41 państw tak odległych, jak Australia, Egipt, Ghana, Indie, Iran, Izrael, Kenia, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ma on te same początki, co zakończony 17 września w Hajnówce 41. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej", który odbywa się w hajnowskim soborze, organizowany jest przez Cerkiew. 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022" tworzy Fundacja Muzyki Cerkiewnej.
Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski