Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Festiwal śpiewającej duszy, czyli 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022" w Białymstoku

21 września 2022

41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022" w Białymstoku

Koncertem "Ukraina i Polska w muzyce cerkiewnej" rozpoczął się w środę, 21 września 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022" w Białymstoku. Koncert inauguracyjny w wykonaniu chóru filharmonii częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyrekcją Janusza Siadlaka odbył się w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wśród słuchaczy obecna była Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Podlaskie.

Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, z uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów.

Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie, a więc chóry amatorskie i zawodowe, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, staroobrzędowcy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu.

W trakcie wydarzenia, Wiesława Burnos  odczytała list od Marszałka Artura Kosickiego, w którym marszałek napisał:  „Sięgający swoimi korzeniami początków chrześcijaństwa, śpiew cerkiewny, porusza do głębi. Tworzy niezwykłą aurę duchowości, dotyka ludzkiego serca i umysłu, zbliża do Boga. Jest to szczególnie ważne na naszej Ziemi Podlaskiej – miejscu, gdzie różnorodność kulturowa, religijna i narodowa, nie dzieli, ale łączy ludzi”.

W programie imprezy zaplanowano na czwartek (22.09) koncert towarzyszący "Muzyka Cerkiewna Rzeczpospolitej" w wykonaniu chórów z Poznania i Wrocławia. Natomiast w piątek (23.09) i sobotę (24.09) odbywać się będą przesłuchania konkursowe.  Festiwal zakończy się w niedzielę (25.09) ogłoszeniem werdyktu jury i Koncertem Galowym z udziałem laureatów. Udział w konkursie zapowiedziało 13 zespołów z Europy, Afryki i Azji.

Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 1982 r. Brały w nim udział chóry z pięciu kontynentów, z 41 państw tak odległych, jak Australia, Egipt, Ghana, Indie, Iran, Izrael, Kenia, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ma on te same początki, co zakończony 17 września w Hajnówce 41. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej", który odbywa się w hajnowskim soborze, organizowany jest przez Cerkiew. 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2022" tworzy Fundacja Muzyki Cerkiewnej.

Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Opublikował: Małgorzata Sawicka

21 września 2022

Powrót na początek strony