Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Giełda wokalnych talentów w Łomży

20 listopada 2023

Laureaci i goście na scenie

Giełda wokalnych talentów w Łomży / Maciej Gryguc

Nie poddawajcie się, realizujcie swoje marzenia – przekonywała w Łomży młodych wykonawców Julita Kaczyńska. Znana z programu „The Voice of Poland” wokalistka w sobotę, 18 listopada, wystąpiła jako jurorka 31. Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej im. Marka Żemka zorganizowanej tradycyjnie przez Regionalny Ośrodek - Instytucję Kultury Powiatu Łomżyńskiego (ROK). Wydarzenie wsparł finansowo urząd marszałkowski, a nagrody wręczał laureatom wicemarszałek Marek Olbryś.

– Wielkim walorem giełdy jest tradycja. Utalentowana młodzież „od zawsze” wie, że będzie jesienią w Łomży okazja do sprawdzenia się w zetknięciu z konkurencją i profesjonalną oceną. Ten konkurs to także wielka nauka radzenia sobie z sukcesem, ale także ewentualną przegraną, z której trzeba wyciągać wnioski. Wielki hołd składam rodzicom, którzy pomagają w realizacji marzeń – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Przypomniał także, że urząd marszałkowski jest krajowym liderem w przeliczeniu na mieszkańca w nakładach na kulturę. 

– Wspieramy imprezy, gdzie młodzież rywalizuje i – może mówiąc nieco górnolotnie – odkrywa swoje drogi. Dobrze, że w tej pierwszej fazie kariery trafiają na fachowców. Dziękuję za formułę tej rywalizacji i podtrzymywanie tradycji Regionalnemu Ośrodkowi Kultury – dodał Marek Olbryś.

Twórcą i organizatorem giełdy od początku jest Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK.

– Nasza impreza to dla uczestników możliwość zaśpiewania przy profesjonalnym nagłośnieniu, oświetleniu i ocena profesjonalnych jurorów, wśród których byli w przeszłości np. Hanka Bielicka, Elżbieta Wojnowska, rok temu Marek Piekarczyk, a tym razem Julita Kaczyńska. Są na scenie wykonawcy także z mniejszych ośrodków naszego powiatu, a od rodziców otrzymuję podziękowania za oderwanie dzieci od komputera. Wokalistyka to obecnie, obok tańca, najpopularniejsza forma artystycznej ekspresji wśród młodych ludzi. Należą im się wielkie brawa za odwagę – mówił Jarosław Cholewicki.

Jak poinformował, do tegorocznego konkursu, w tym do rywalizacji anglojęzycznej, zgłosiło się 50 wykonawców w kilku kategoriach wiekowych.

– Stresowałam się trochę i bałam, ale minęło. Wystarczy się wyluzować i pomyśleć o czymś miłym – mówiła Gabrysia, jedna z laureatek, która także wystąpiła z koleżankami w prezentacji podopiecznych studium wokalnego działającego w ROK pod opieką Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej.

– Już sześć lat śpiewam i gram na skrzypcach. Jestem zaskoczona i bardzo się cieszę – nie kryła emocji 11-letnia Zuzanna, które triumfowała wśród najmłodszych wykonawców.

tekst i fot.: Maciej Gruguc
red.: Barbara Likowska-Matys

Opublikował: Monika Pańko

20 listopada 2023

Powrót na początek strony