Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Iskra Nadziei. Podlaskie w hołdzie Janowi Pawłowi II

15 września 2023

Koncert Zespołu Ewangelizacyjnego Theoforos i gwiazdy wieczoru Golec uOrkiestra, a po nich Apel Jasnogórski – w piątkowy (15.09) wieczór na placu katedralnym w Łomży odbyła się druga już edycja festiwalu Iskra Nadziei. Województwo Podlaskie było partnerem strategicznym wydarzenia, a reprezentowali je wicemarszałkowie: Marek Olbryś i Sebastian Łukaszewicz. Tegoroczna edycja była poświęcona św. Janowi Pawłowi II.

Obaj wicemarszałkowie weszli na scenę w towarzystwie biskupa Janusza Stepnowskigo.

– Dziękuję marszałkom, że wspierają tę naszą inicjatywę w hołdzie największemu ze wszystkich Polaków, który był też na naszej ziemi - powiedział ordynariusz łomżyński.

Do patrona wydarzenia odniósł się także wicemarszałek Olbryś:

– To nasz przywilej i obowiązek, by zachowywać pamięć o Ojcu Świętym. Jesteśmy mu to winni. Jan Paweł II jest najlepszym wzorem do naśladowania i dziedzictwem narodowym. Powinniśmy codziennie o tym myśleć, bo innego takiego autorytetu nie mamy - mówił wicemarszałek Olbryś.

Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz odczytał list Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

- Patron dzisiejszego wydarzenia jest bliski nam wszystkim. Św. Jan Paweł II był, jest i będzie autorytetem. Dziś gdy środowiska od lat uderzające w Kościół, depczą wartości Polaków, szczególnie należy o nim przypominać i bronić jego imienia - pisał w liście szef resortu.

Na placu katedralnym zostały również zaprezentowane wspomnienia dźwiękowe i video dotyczące wizyty Jana Pawła II w Łomży oraz świadectwa osób uczestniczących w tamtych wydarzeniach i ich wpływu na ich dalsze życie.

Wspomnienia i refleksje związane ze świętym Janem Pawłem II i jego wizytą w Łomży 4 i 5 czerwca 1991 roku przekazali w rozmowie z dziennikarzami Radia Nadzieje najpierw księża, a potem wicemarszałkowie Marek Olbryś i Sebastian Łukaszewicz oraz uczestniczący w festiwalu wiceministrowie Adam Andruszkiewicz i Michał Wiśniewski. Marek Olbryś był wówczas pracownikiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży i brał udział w przygotowaniu miasta na pierwszą w historii wizytę Ojca Świętego. W samym dniu wizyty pozostał w domu zajmując się dziećmi, a udział w wielkim wydarzeniu brała udział Bogumiła Olbryś.

Michał Wiśniewski miał wówczas zaledwie kilka lat, a obaj Adam Andruszkiewicz i Sebastian Łukaszewicz byli wówczas malutkimi dziećmi, dlatego mówili raczej o znaczeniu Jana Pawła II w swoim życiu oraz roli jaką odegrał w historii Polski i świata.

– Pozostawił nam przede wszystkim przepiękne słowo: nadzieja – podkreślił wicemarszałek Marek Olbryś.

Wśród widzów koncertu Iskra Nadziei, który zorganizowany został jako „dziękczynienie za osobę świętego naszych czasów”, byli także wiceministrowie: cyfryzacji - Adam Andruszkiewicz i obrony narodowej - Michał Wiśniewski, senator Marek Adam Komorowski, poseł Jarosław Zieliński, biskupi Janusz Stepnowski i Tadeusz Bronakowski, wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji, służb mundurowych. 

Organizatorami festiwalu byli: Diecezja Łomżyńska, Radio Nadzieja oraz Parafia pw. Św. Michała Archanioła – Łomżyńska Katedra.

Barbara Likowska-Matys, Maciej Gryguc
fot.: Krzysztof Duszyński

Opublikował: Małgorzata Sawicka

15 września 2023

Powrót na początek strony