Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Jarmark Skarby Dziedzictwa Podlasia

17 października 2023

Jarmark Skarby Dziedzictwa Podlasia

Jarmark Skarby Dziedzictwa Podlasia

Promocja dziedzictwa Kresów i Podlasia, takiego jak regionalne rękodzieło czy kulinaria, jest głównym celem jarmarku, który odbędzie się 21 – 22 października na placu przed Teatrem Dramatycznym. Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego.

– Zorganizowaliśmy ten jarmark, aby wypromować niezwykle bogatą kulturę naszego regionu. Jesteśmy związani z Kresami i chcemy przybliżyć nasze dziedzictwo zwłaszcza ludziom młodym – mówiła Katarzyna Ejsmont, skarbnik Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna.

Przez dwa dni uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję do zapoznania się z ofertą ponad 100 wystawców sprzedających lokalne wyroby.  Wśród nich znajdą się m.in. dania kuchni kresowej i tatarskiej, regionalne wędliny, sery, słodycze, miody i nalewki. Asortyment kramu nie ograniczy się wyłącznie do jedzenia. Zakupić będzie można ręcznie wykonane regionalne wyroby artystyczne, garncarskie czy wikliniarskie.

Odbędą się również warsztaty i pokazy z rękodzielnictwa, gdzie będzie można spróbować swoich sił m.in. w wykonywaniu biżuterii z kamieni, pisaniu ikon, czy przyrządzaniu tatarskiej potrawy. Z kolei najmłodsi uczestnicy będą mogli nauczyć się szydełkowania.

Jarmark będzie też okazją do spotkania się z autorami gazety „Goniec Kresowy”. Jej redaktorzy opowiedzą szczegółowo o historii i kulturze Kresów.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna oraz Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny.

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna oddział w Białymstoku
oprac.: Dawid Korpacz

Publikujący: Dawid Korpacz

17 października 2023

Powrót na początek strony