Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

„Józef Piłsudski na Suwalszczyźnie” - spotkanie Andrzejem Sidorem

20 listopada 2023

Plakat_Pilskudski_Andrzej_Sidor_SEJNY_A3.min-1100x400.jpg

Na wydarzenie zaprasza Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”. Spotkanie poświęcone związkom Józefa Piłsudskiego z Suwalszczyzną odbędzie się w piątek, 24 listopada o g. 17 w świetlicy „Zustricz” (dawna biblioteka). Autorem badań jest znakomity fotografik związany z regionem Andrzej Sidor.

Na spotkaniu zostanie zaprezentowany film dokumentalny i prezentacja z wyjątkowymi zdjęciami z albumów rodzinnych, będzie też rozmowa z historykami i bohaterami wywiadów.

„Nazywam się Andrzej Sidor i od wielu lat zajmuję się dokumentowaniem fotograficznym tradycji Podlasia oraz pogranicza polsko-litewskiego. W swoich wędrówkach z obiektywem po Suwalszczyźnie często słyszałem opowieści o Józefie Piłsudskim. W tych stronach pamięć o Marszałku jest ciągle żywa. Chętnie rozmawia się tutaj o Piłsudczykach, legionistach, legendarnych oddziałach Korpusu Ochrony Pogranicza… Wiele instytucji wybrało Marszałka na swojego patrona, między innymi przedszkole im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sejnach, czy Szkoła Podstawowa im. Aleksandry Szczerbińskiej w Suwałkach. Niekiedy w ogródkach przydomowych można spotkać pomniki Józefa Piłsudskiego. W Sejnach i Suwałkach aktywnie działają także grupy Związku Piłsudczyków.

W Polsce Kult Marszałka Józefa Piłsudskiego jest znany od pokoleń. Mało kto jednak wie o jego związkach z Suwalszczyzną. Zadaniem projektu jest stworzenie i artystyczne opracowanie kolekcji fotograficznej wraz z nagraniami opowieści okolicznej ludności o Marszałku Piłsudskim i jego żonie Aleksandrze Szczerbińskiej pochodzącej z Suwałk. Ta interesująca historia warta jest przypomnienia”.

 

źródło: Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

20 listopada 2023

Powrót na początek strony