Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Już za kilka dni pierwszy Podlaski Nerd Fest

5 grudnia 2023

Już za kilka dni pierwszy Podlaski Nerd Fest / Mateusz Duchnowski

To największa impreza poświęcona fantastyce i popkulturze w naszym regionie. W programie gry, prelekcje, spotkania z autorami, warsztaty, wystawy i inne atrakcje. O szczegółach festiwalu, który odbędzie się w dniach 8-10 grudnia w Książnicy Podlaskiej, opowiedzieli na wtorkowej (5.12) konferencji organizatorzy wydarzenia: marszałek Artur Kosicki, dyrektor Książnicy Beata Zadykowicz oraz Jan Wyspiański, prezes Fundacji „Grający Białystok”.

– Z dużym entuzjazmem przyjąłem pomysł organizacji tego festiwalu. Warto tu przyjść w najbliższy weekend, by spędzić czas z rodziną, ze znajomymi, bo to jest naprawdę fajna inicjatywa, która zintegruje ludzi. Bardzo się cieszę, że wydarzeń przyciągających nowe osoby jest w Książnicy coraz więcej. Niech to będzie miejsce tętniące życiem – mówił Artur Kosicki. 

Fantastyczna Książnica

W podobnym tonie wypowiedziała się dyrektor instytucji Beata Zadykowicz. Jak zaznaczyła, biblioteka w dzisiejszych czasach to miejsce szczególne.

– Splata się tutaj treść z narracją, ale wszystko to musi być podane w ciekawy sposób. Ten festiwal to odpowiedź na potrzebę, by skupić wszystko to, co dotyczy fantastyki, w jednej przestrzeni – podkreślała.

Na potrzeby wydarzenia przestrzeń Książnicy zostanie podzielona na różnorodne strefy – orientalną, chilloutową, cosplay, LEGO, robotyczną, figurkową i gamingową. Program jest bardzo bogaty. O tym, że każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje, przekonany jest współinicjator wydarzenia Jan Wyspiański z Fundacji „Grający Białystok”.

– Najmłodsi będą mogli zbudować coś z klocków Lego, stworzyć rakietę, która poleci na Marsa. Starsi będą mogli dowiedzieć się, jak buduje się narrację w grach i spróbować zrobić to samemu, pograć w gry planszowe czy retro-gry komputerowe. A to wszystko jest opakowane i przyprawione spektaklem w postaci escape roomu i zakończone koncertem przy improwizowanym ognisku – wyliczał.

Tego jeszcze nie było

Na 6917 metrach kwadratowych powierzchni symultanicznie odbywać będą: spotkania autorskie, warsztaty, spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wystawy, strefa retro grania, konkursy cosplay, RPG (drużynowe gry tekstowe polegającej na wchodzenie w role fantastycznych postaci), kiermasze gier planszowych i elektronicznych, koncerty i spektakle, prelekcje. To innowacyjne przedsięwzięcie nie tylko w skali regionu, ale również całego kraju.

– To jest rzecz, którą robimy po raz pierwszy tutaj, ale ośmielę się powiedzieć, że wiele punktów programu – chociażby wystawa fotografii gry komputerowej dla kultury – jest po raz pierwszy w Polsce – zapewnił Jan Wyspiański.

Podczas wydarzenia będzie można m.in. podziwiać budowle zrobione z klocków Lego, w tym wykonaną przez Łukasza Więcka z 10 tys. elementów reprodukcję Książnicy. Odbędą się również warsztaty z tym pasjonatem.

–  Mamy tam naprawdę parę fajnych elementów, więc zapraszam, bo warto przyjść – zachęcał Łukasz Więcek.

To nie ostatnie słowo organizatorów. W przyszłości planowane są kolejne tego typu wydarzenia.

W załączeniu szczegółowy program festiwalu.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Anna Augustynowicz

5 grudnia 2023

Powrót na początek strony