Karolina Cicha i Sw@da zagrali w Brukseli
Występ związany był tematycznie z konferencją naukową „XYLO Worlds: przemysł, gospodarka i medycyna oparta na zasobach naturalnych”, która organizowana była przez XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, Dom Polski Wschodniej w Brukseli, Biuro Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli oraz Urzędu Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Uczestnicy koncertu mieli okazję usłyszeć m.in. utwór Xylopolis z płyty SAD. Drewniane miasto przyszłości? Zeroemisyjne, bogate w nowoczesne technologie, w pełni skorelowane z naturą i bazujące na tradycjach drewnianej architektury województwa podlaskiego. Xylopolis czyli miasto zasilane naturą. W utworze Cichej i Sw@dy Xylopolis to „miejsce, którego wyglądamy”, bezpieczna przystań z przyszłości, w którą artyści patrzą z nadzieją.
Utwór powstał jesienią 2021 roku jako muzyczna interpretacja idei Xylopolis prezentowanej przez Polskę na EXPO w Dubaju.
– W ciągu kilku miesięcy pieśń diametralnie zmieniła kontekst – mówi Cicha. – Pierwotnie utwór dotyczył wizji miejsca, które ma zapewnić ludzkości bezpieczną klimatycznie przyszłość. Trudno teraz nie odczytywać tekstu Xylopolis bez kontekstu tego, co zmieniło się wraz z wybuchem wojny w Ukrainie. „Miejsce którego wyglądamy” bezpieczna przystań z tekstu pieśni Xylopolis nie jest gdzieś „za borami za lasami”, lecz jest tu, blisko, niekiedy w naszych domach, gdzie uchodźcy znajdują bezpieczne schronienie.
Białostoccy artyści Karolina Cicha i Sw@da w 2023 r. nominowani zostali do Fryderyków. Za płytę SAD trafili do finału w kategorii "Album Roku Muzyka Korzeni". Fryderyki to nagrody, które przyznaje polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w naszym kraju.
Koncert w Brukseli zorganizowany został przez XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, Dom Polski Wschodniej w Brukseli oraz Urzędu Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
źródło: Biuro Województwa Podlaskiego w Brukseli
oprac.: Aneta Kursa