Kolejna odsłona programu Bardzo Młoda Kultura za nami
Kolejna odsłona programu Bardzo Młoda Kultura / Kamil Timoszuk
Program Bardzo Młoda Kultura (BMK) w województwie podlaskim, udowodnił, że w młodych Podlasianach drzemie ogromny potencjał, mówił marszałek.
– Jest to świetny pomysł na to, jak w nowoczesny i skuteczny sposób zachęcać młodych ludzi, by chcieli działać w obszarze kultury – nie tylko uczestniczyć w ofercie kulturalnej regionu, ale także tę ofertę współtworzyć. Dziękuję wszystkim koordynatorom instytucji, animatorom zachęcającym młodzież do zaznajamiania się z kulturą, do podejmowania nowych wyzwań, nowych pomysłów i inspiracji. Gratuluję tego co, udało się już zrobić, zachęcam do udziału w kolejnych edycjach tego wspaniałego projektu – dodał.
W tym roku Narodowe Centrum Kultury przeznaczyło na program BMK w województwie podlaskim kwotę 200 tys. zł. Niemal drugie tyle – 190 tys. zł dało Województwo Podlaskie.
Młodzież, jak też pracujący z nimi na co dzień animatorzy, uczestniczyła w wielu ciekawych warsztatach – muzycznych, plastycznych, filmowych, teatralnych, fotograficznych, mówiła koordynatorka programu z PIK Magdalena Zawadzka.
– Warsztaty były różnorodne, przygotowaliśmy piętnaście różnych bloków tematycznych, w trakcie których młodzież wytworzyła m.in.: torby ze starych swetrów, kamizelki z krawatów czy też lampki i breloki z żywicy.
To program ogólnopolski, zakładający tworzenie sieci stałej współpracy pomiędzy instytucjami kultury i placówkami edukacyjno-oświatowymi. W Polsce realizuje go 16 instytucji kultury, a w województwie podlaskim jego operatorem jest Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.
W trakcie podsumowania programu podziękowano koordynatorom projektów z regionu, gdzie zorganizowano 155 wydarzeń, w których wzięło udział 3960 osób. Było to 12 instytucji kultury z całego województwa.
- Suwalski Ośrodek Kultury „Podaj rękę! To się może nie spodobać nikomu”
- Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu „Wyjście Kultury na łono Natury”
- Biblioteka Publiczna w Mońkach „FITMIND – odkryj siebie!”
- Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie „Łabuki kontra Kozy – wasilkowskie integracje teatralne”
- Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie „TerapeutycznaSieć”
- Hajnowski Dom Kultury „Chill Zone Teen”
- Miejski Ośrodek Kultury w Wysokiem Mazowieckiem „Wytwórnia artystów”
- Gminny Ośrodek Kultury w Piątnicy – Świetlica Wiejska w Drozdowie „Natura pędzlem malowana”
- Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wąsoszu „WYRAŹ SIEBIE”
- Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Rutkach – Kossakach „WyśpiewaMy kolorem, wymalujeMy dźwiękiem!”
- Dom Kultury w Łapach „Folklorystyczne Lato – Młodzież na tropie tradycji”
- Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie „Młodzi w garach – wiejskie smaki i przysmaki”
Dodatkowo w trakcie spotkania wyświetlono reportaż z realizacji projektu w województwie podlaskim, przedstawiono raport badawczy „Diagnoza potrzeb młodzieży”. Odbył się też panel dyskusyjny oraz prezentacja projektów zrealizowanych w ramach konkursu na inicjatywy lokalne.
W przyszłym roku młodzież i pracujących z nimi animatorów czekają nowe szkolenia, warsztaty oraz nowe pomysły do zrealizowania.
W wydarzeniu wzięły również udział: Dyrektor Departamentu Polityki Informacyjnej UMWP Małgorzata Półtorak, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP Anna Maria Dobrowolska – Cylwik, zastępca dyrektora PIK Agnieszka Jabłońska.
Monika Pańko,
fot. Kamil Timoszuk