Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Koncerty jubileuszowe w PIK

8 września 2022

Starsze kobiety w odświętnych strojach i kapeluszach, za nimi stoją mężczyźni w garniturach

Koncerty jubileuszowe w PIK

W Spodkach PIK przy ul. św. Rocha 14 odbędą się jubileuszowe koncerty 40-lecia działalności Kabaretu Seniorów Szpilka oraz 35-lecia Chóru im. St. Moniuszki.

Obie grupy działają przy Podlaskim Instytucie Kultury. Jubileusze to okazja by powspominać powstanie zespołów, ich rozwój, przyjaźnie i sukcesy. Oto ich sylwetki.

Kabaret Seniorów Szpilka

Zespół powstał w trudnych latach osiemdziesiątych, gdy w portfelach były kartki żywnościowe, a w sklepach puste półki. Od początku kabaret skupiał uzdolnionych, pełnych wigoru i radości życia emerytów, którzy swoją energią i zapałem chcą podzielić się z innymi. Obecnie Szpilkę tworzy 25 osób.  Przez 40 lat kabaret  wystąpił z blisko tysiącem koncertów w Polsce i za granicą, m.in. na Białorusi, Litwie, Ukrainie, w Holandii i Niemczech. Uczestniczył w wielu imprezach artystycznych, statystował także w popularnym serialu TVP „Boża podszewka”.

Szpilka to nie tylko próby i występy, to także spotkania integracyjne – wspólne wyjazdy, ogniska, warsztaty artystyczne, święta, bale i wycieczki. Wszystko to wpływa na dobre relacje w zespole, pozwala uniknąć poczucia osamotnienia i wykluczenia społecznego w jesieni życia.

Chór im. St. Moniuszki

Obecnie chór składa się z 30 osób i koncertuje głównie w regionie. Jego dyrygentem jest Marta Szałkiewicz, instruktorka śpiewu w Podlaskim Instytucie Kultury.  W swoim repertuarze zespół ma utwory religijne, patriotyczne, świeckie i ludowe.  Chór niejednokrotnie brał udział w uroczystościach państwowych, kościelnych i okolicznościowych, uświetniając je swoimi występami. Koncertował za granicą m.in. w Ukrainie, Białorusi, Litwie, we Włoszech i Niemczech. Wielkim przeżyciem była wizyta u Ojca Świętego Jana Pawła II 5 maja 1993 roku, podczas której chór, pod dyrekcją prof. Jerzego Śródkowskiego, wykonywał pieśni maryjne, a także pamiętną pieśń powitalną “Witaj nam Ojcze Święty”.

W 2018 roku chór zdobył Pierwszą Nagrodę na II Ogólnopolskim Festiwalu Seniorów w Toruniu, w 2019 Srebrny Dyplom na II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” w Tykocinie. W 2020 Chór zajął I miejsce na XVII Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora organizowanym przez Dom Kultury Zacisze w Warszawie.


źródło: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Cezary Rutkowski

Publikujący: Natalia Adamowicz

8 września 2022

Powrót na początek strony