Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Koncerty w PIK

6 marca 2023

Na scenie „Spodków” Podlaskiego Instytutu Kultury w marcu czekają nas dwa wydarzenia muzyczne. Już 17 marca wystąpi z koncertem bard pogranicza Wiktor Szałkiewicz, dzień później w ramach cyklu EtnoNurty będzie można usłyszeć kijowski zespół Drewo / ДРЕВО.

Koncert kresowego barda Wiktora Szałkiewicza

Artysta zaśpiewa w języku polskim, między innymi do wierszy Cypriana Kamila Norwida oraz Władysława Syrokomli,  białoruskim, czeskim oraz jidysz. Przeczyta także rozdział ze swojej nowej powieści. Wiktor Szałkiewicz śpiewa o swoim własnym punkcie widzenia, o tym, że najważniejsi są ludzie i że trzeba z siłą i w trudzie dbać o sprawy ważne.

Wiktor Szałkiewicz urodził się w 1959 w Porozowie na Białorusi. To aktor, poeta i bard, wyrosły na pograniczu kultur białoruskiej, polskiej i żydowskiej. W 1980 roku ukończył Białoruski Państwowy Instytut Teatralno – Artystyczny. Koncertował na Białorusi, Litwie, w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wiktor Szałkiewicz jest kawalerem Orderu Uśmiechu, zdobywcą Grand Prix festiwalu „Basowiszcza 1992”, Grand Prix Festiwalu „Jesień Bardów 1992”, laureatem Festiwalu Pieśni Autorskiej OPPA i  zdobywca Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu „Przybycie Bardów 2005”.

Spodki PIK, ul. św. Rocha 14 w Białymstoku
17 marca godz. 18. 

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury

Koncert zespołu Drewo / ДРЕВО

Zabrzmią obrzędowe i liryczne pieśni z tradycji Polesia, centralnej i wschodniej Ukrainy, Podlasia oraz muzyka Polesia i Karpat.

Drewo to pierwszy i najstarszy w Ukrainie zespół pieśni tradycyjnych, funkcjonujący już 44 lata – powstał w 1979 roku. Kieruje nim jego założyciel, profesor etnomuzykologii – Jewhen Jefremow. Skład zespołu stopniowo się zmieniał, ale jego trzon zawsze tworzyli profesjonaliści: muzykolodzy, kompozytorzy, badacze folkloru. Za cel swojej działalności członkowie grupy przyjęli gromadzenie, naukowe badanie oraz próby możliwie wiernego naśladowania i odtworzenia w śpiewie zespołu tradycji ukraińskich pieśni ludowych. Dlatego na główną część repertuaru składają się tradycyjne pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy, nagrane przez członków Drewa, usłyszane od mieszkańców ukraińskich wsi. To przede wszystkim materiały z Polesia (w szczególności zebrane od wykonawców zamieszkujących niegdyś strefę w pobliżu Czernobyla), z leśno-stepowego terytorium naddnieprzańskiego i ze wschodniego Podola. Drewo stale występuje na festiwalach w Ukrainie, a ponadto: w Belgii, Gruzji, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Polsce, Francji, Uzbekistanie. Pieśni w wykonaniu zespołu były wykorzystywane w filmach, a część repertuaru ukazała się na pięciu płytach CD Drewa (wydanych w Ukrainie i w Polsce) oraz na kilku płytach zbiorowych.

Zespół wystąpi w składzie Jewhen Jefremow, Tetiana Sopiłka, Jurij Pastuszenko, Hanna i Serhij Ochrimczuk.    

 

Spodki PIK, ul. św. Rocha 14 w Białymstoku

18 marca godz. 18.

Więcej informacji na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury.

 

źródło: Podlaski Instytut Kultury
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

6 marca 2023

Powrót na początek strony