Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Kultura Podlasia – ziołami pachnąca

6 lutego 2024

Artur Kosicki wraz z stojącą obok niego panią, przemawiają do diabetyków

Kultura Podlasia – ziołami pachnąca / Paweł Krukowski

To kolejne już spotkanie białostockich seniorów, które tym razem pachniało bazylią i melisą. We wtorkowym (6.02) wydarzeniu, którego partnerem było Województwo Podlaskie, wziął udział marszałek Artur Kosicki.

Otwierając spotkanie, marszałek podziękował wszystkim obecnym za energię do działania, „której mogliby im pozazdrościć ludzie młodzi”.

– To wszystko dzięki waszemu pozytywnemu podejściu do życia, inspirującym doświadczeniom i mądrości – mówił. – Korzystajcie z dzisiejszego spotkania, bo jest ono też okazją do poznania naszej kultury i tradycji – dodał.

Ziołowy czar Podlasia

Wydarzenie zostało zorganizowane przez podlaski oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD). Danuta Roszkowska, prezes fundacji, przytoczyła motto wtorkowego spotkania, które brzmiało: „W żyłach płynie krew, w mózgach płyną myśli, w sercach płynie miłość, w duszach płynie czysta energia”.

– O tę pozytywną energię będziemy dzisiaj dbać. Chciałbym, aby w trakcie, ale też po zakończonym spotkaniu, wszyscy czuli się dobrze i emanowali pozytywną energią – powiedziała.

Na talerzach znalazły się dania z dodatkiem ziół, które – jak podkreśliła Danuta Roszkowska – są niezwykle korzystne dla zdrowia.

– Różnorodne zioła powinny na stałe zagościć w naszej kuchni. Poprawiają one trawienie, pomagają na krążenie, obniżają ciśnienie czy cholesterol. W ziołach jest całe bogactwo. Możemy stosować je jako przyprawy do dań, czy pić jako herbatki oraz napary. Korzystajmy z tych darów natury – mówiła.

„Bądźmy tu i teraz”

W podobnym tonie wypowiedziała się pani Danuta, jedna z uczestniczek wydarzenia, zaznaczając, że moc ziół jest nieoceniona.

– Zioła to nie tylko aromatyczne przyprawy w kuchni, ale także naturalne źródło składników odżywczych i substancji korzystnie wpływających na zdrowie – podkreśliła.

Pani Alicja z kolei przyznała, że wydarzenie jest też świetną okazją do spotkania się w gronie osób w podobnym wieku i cieszenia się ze wspólnie spędzonego czasu.

– Kocham ludzi i spotkania z nimi. Jest muzyka, jest mnóstwo uśmiechu, pyszne jedzenie. Cieszmy się każdą chwilą, która jest tak bardzo ulotna. Bądźmy tu i teraz – powiedziała.

O dobrą atmosferę zadbał m.in. zespół Stowarzyszenia Bardzo Aktywna Wieś BARWA oraz zespół Maestro.

Paulina Dulewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Paweł Krukowski

Opublikował: Dawid Korpacz

6 lutego 2024

Powrót na początek strony