Kulturalne ferie w Podlaskiem
Ferie w Podlaskiem / UMWP
– Marszałek Artur Kosicki postanowił wesprzeć tę bardzo oryginalną i ciekawą inicjatywę zorganizowania ferii w naszym województwie. Dzięki wsparciu finansowemu z budżetu województwa cena uczestnictwa jest naprawdę bardzo akceptowalna dla wielu rodziców – mówiła Izabela Smaczna-Jórczykowska.
– Warto podkreślić, że to pierwsza tego typu inicjatywa Samorządu Województwa Podlaskiego – dodała.
Program półkolonii został przygotowany przez Operę i Filharmonię Podlaską, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Książnicę Podlaską, Muzeum Podlaskie i Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Natomiast koordynatorem przedsięwzięcia jest Podlaski Instytut Kultury (PIK).
– Dzieci korzystające z ferii będą miały zajęcia nie tylko w Podlaskim Instytucie Kultury, ale również we wszystkich instytucjach biorących udział w projekcie i jestem przekonana, że będą to naprawdę wyjątkowe ferie – zapewniała Karolina Szymańska-Skowronek, kierownik działu edukacji i projektów w PIK.
Dzieci odwiedzą m.in. Operę i Filharmonię Podlaską.
– Opera i Filharmonia Podlaska zabierze uczestników ferii do świata muzyki – mówiła zastępca dyrektora instytucji Agnieszka Jabłońska. – Artyści opery przygotowali nowe audycje muzyczne i zaproszą dzieci na nietypowe lekcje muzyki, odbywające się w wyjątkowym miejscu i z muzyką na żywo.
Ponadto uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć gmach opery i jego niedostępne zwykłym widzom miejsca.
Na wiejskie atrakcje zaprasza Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Będą m.in. przejażdżki bryczką, warsztaty tkactwa i wypiekania chleba, zwiedzanie wiejskich domów sprzed lat.
– Jeśli pozwoli pogoda, zorganizujemy też ognisko – mówiła Katarzyna Ancipuk p.o. dyrektora PMKL.
A jak zapewniał Dominik Sołowiej, propozycja Książnicy Podlaskiej łączy klasykę i nowoczesność.
– Z jednej strony proponujemy warsztaty, podczas których dzieci wykonają komiks, którego bohaterem będzie „książnicowa” maskotka Łoś Czytuś, a później zapraszamy do naszego studia telewizyjnego. Chcemy pokazać dzieciom, w jaki sposób wykorzystując technikę green screen, montować efekty specjalne – mówił Dominik Sołowiej.
Uczestnicy będą też mogli poznać „skarby” Książnicy Podlaskiej.
W każdym turnusie zakłada się udział maksymalnie 40 dzieci. Opieka jest zapewniona w godz. 8- 16. Miejscem zbiórek są białostockie „Spodki”.
Pełna oferta zimowych półkolonii (wraz z propozycjami Muzeum Podlaskiego i Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie) znajduje się na stronie www.pikpodlaskie.pl, tam też już w czwartek, 29 grudnia, ruszyły zapisy.
Ferie zimowe w województwie podlaskim rozpoczynają się 23 stycznia i potrwają do 3 lutego.
Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski