Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Laureat Fryderyka Krzysztof Kiziewicz z wizytą w urzędzie marszałkowskim

27 marca 2024

Laureat Fryderyka Krzysztof Kiziewicz z wizytą w urzędzie marszałkowskim

To białostocki twórca, autor najlepszego klipu 2023 r. W środowym (27.03) spotkaniu marszałek Artur Kosicki pogratulował mu osiągnięć oraz zapewnił o dalszym wsparciu samorządu województwa.

– Cieszę się, że naszemu białostockiemu twórcy udało się osiągnąć tak niesamowity sukces. Ta nagroda z pewnością jest docenieniem ciężkiej pracy, ale także i talentu. Jako zarząd województwa pragnę zapewnić o dalszym wsparciu i gratuluję produkcji tak wspaniałego klipu – mówił marszałek Artur Kosicki.

Krzysztof Kiziewicz to filmowiec, twórca animacji, multimediów i instalacji interaktywnych, przez wiele lat wspólnie z Łoną współtworzył warsztaty arterapeutyczne w Ośrodku Monaru w Babigoszczy.

Otrzymał Fryderyka w kategorii Teledysk Roku za klip do utworu rapera Łony „Bym poszedł”. Za ten sam teledysk odebrał także nagrodę na gali teledysków – PL Music Video Awards 2023 w Łodzi.

Został na niej doceniony za wykorzystanie nieszablonowego tematu do gatunku muzycznego, który zwiększa głębię przekazu utworu, za prawdę życia codziennego i ludzkie podejście, za użyczenie sceny i pokierowanie światła reflektorów na tych, którzy są w nim rzadko.

Bohaterami klipu są seniorzy. Główną rolę w teledysku gra Mieczysław Hryniewicz, który wciela się w postać emerytowanego taksówkarza biorącego udział w warsztatach dla seniorów. Film przedstawia proces wewnętrznej przemiany i odnalezienia sensu życia przez głównego bohatera, który przechodzi przez różne etapy emocjonalne – mierząc się z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

– Ten singiel odpowiada na teraźniejsze nastroje w naszym kraju i to takie kino symboliczne. Pomysł kiełkował długo, całość działań od pomysłu, realizacji, jak i produkcji to około pół roku – mówił Krzysztof Kiziewicz. Dodał też, że Fryderyki „to jest prestiżowa nagroda, doceniana w świecie muzycznym, a konkurencja była duża”. Zaznaczył, że na tej gali Fryderyków jest tylko jedna kategoria doceniająca działania filmowe, bo wszystkie inne są docenieniem działalności muzycznej.

Krzysztof Kiziewicz poprzez swoje reportaże i filmy promuje także województwo podlaskie. A samorząd województwa wspiera jego autorską działalność i przekazał mu ponad 100 tys. zł dotacji. Twórca przeznaczył je na produkcję filmu pn. Zasilani Naturą, a także na reportaże dotyczące lokalnych tradycji i zapomnianych obrządków.

Link do utworu „Bym poszedł” - Łona x Konieczny x Krupa.

Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński

Publikujący: Paulina Tołcz

27 marca 2024

Powrót na początek strony