Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Łomżyński ROK dumny z tancerzy

27 marca 2024

Marszałek Olbryś wraz ze stypendystami

Łomżyński ROK dumny z tancerzy

W tańcu dawniej zwanym towarzyskim, obecnie raczej sportowym, spełniają swoje pasje i marzenia. Taniec przynosi im także regionalne i coraz częściej krajowe sukcesy. Dlatego tak wielu z nich otrzymuje stypendia samorządu województwa i dlatego tancerzy klubu AKAT działającego przy Regionalnym Ośrodku Kultury – Instytucji Kultury Powiatu Łomżyńskiego (ROK) odwiedził we wtorek 26 marca wicemarszałek Marek Olbryś.

– Bardzo chciałem się z wami spotkać, pogratulować i podziękować. Taniec w takim wydaniu, jaki prezentujecie, może być dewizą całej działalności dorosłej osoby w życiu. Ludzie, którzy radzą sobie na parkiecie, nie tylko pięknie się poruszają, ale także mówią, są najczęściej bardzo dobrymi uczniami z polskiego matematyki czy geografii i innych dziedzin. Tancerze mają swoich mistrzów, trenerów i im także dziękuję – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Aż 19 osób z Klubu Tańca AKAT otrzymuje w 2024 Stypendia Artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego. Wicemarszałek Olbryś wręczył im w siedzibie ROK stosowne dokumenty i marszałkowskie upominki.

– Stypendia motywują. Zwłaszcza przy tak szerokim zakresie działalności, jaką prowadzi nasz ośrodek – to przede wszystkim taniec, plastyka i wokalistyka. O ile 30 czy 20 lat temu kwestia finansowania talentów nie miała tak wielkiego znaczenia, bo placówki kultury miały dotacje wystarczające na działalność, tak teraz niektóre formy wymagają komercjalizacji. Osiąganie wysokiego poziomu, praca wysokiej klasy trenerów i opiekunów, sprawdzanie się wśród innych, wymaga nakładów. Bardzo się cieszę, że samorząd województwa  znacząco nas wspomaga. To świadczy o życzliwości i uznaniu dla osiągnięć, które okazuje nam w wielu sytuacjach wicemarszałek Marek Olbryś. To także motywuje – mówił Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK.

Stypendyści AKAT-u to podopieczni Magdaleny Pardo-Baczewskiej i Jacka Baczewskiego.

– Nie zdarzyło się nam wcześniej, żeby było aż tylu, że po pandemii osiągnęliśmy taki dorobek, Stypendia trafiły do osób, które wykazały się wymiernymi osiągnięciami sportowymi w wyższych klasach naszej dyscypliny – od C do A. Każdy z naszych podopiecznych daje przykład zaradności, wytrenowania, pracowitości, współpracy, odpowiedzialności za tę drugą osobę - tłumaczył Jacek Baczewski.

Jego małżonka. Magdalena Pardo-Baczewska jest spokojna o przyszłość tańca sportowego.

– Mam nadzieję, że jest cały czas magnesem. Widać to choćby po naszej pracy i sukcesach dzieci – jest ich coraz więcej i są to coraz bardziej znaczące osiągnięcia. Mimo że w świecie jest teraz tak wiele możliwości realizowania się, przychodzą uczyć się tańca. Widzę też zdecydowanie mocniejsze wsparcie ze strony rodziców, ich udział w szkoleniu, rozwoju wyjazdach jest większy niż kiedyś – podkreślała Magdalena Pardo-Baczewska.

Wśród stypendystek jest Zuzanna Karolak. 

– Taniec jest pasją. Nie wyobrażam sobie innego życia. Taki sport uczy nas stabilności, dyscypliny, kształtuje osobowość – powiedziała.

Gabriela Filipkowska z kolei idzie drogą, którą przetarła jej starsza siostra Linda, znana z sukcesów tańcu towarzyskim, ale także ubiegłoroczna Miss Polonia Województwa Podlaskiego.  

– To ogromna pasja od dziecka. I ja, i my tu wszyscy, dostosowujemy do tańca rytm życia, nauki w szkole, spędzania czasu wolnego. Zamiast na imprezy wracamy na salę treningową poprawiać, co nam nie wychodzi. Efekt jest taki, że osiągamy sukcesy – przekonywała Gabriela Filipkowska.

Wicemarszałek Marek Olbryś wręczył specjalne podziękowania także Magdalenie Pardo-Baczewskiej i Jackowi Baczewskiemu oraz Jarosławowi Cholewickiemu. Oklaskiwał także młodsze grupy ćwiczące w klubie AKAT.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Aneta Kursa

Opublikował: Krystian Guzewicz

27 marca 2024

Powrót na początek strony