Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Marzec w Książnicy Podlaskiej

1 marca 2024

Budynek książnicy podlaskiej

Spotkanie autorskie z Anettą Tusiewicz-Kolinko autorką książki pt. „Miesiące”. Środa literacka z Katarzyną Jasiołek, specjalizującej się w rodzimym wzornictwie, wnętrzarstwie i rzemiośle, a także spotkania Koła Miłośników Astronomii dla młodzieży i cykl spotkań z dietetyk Agnieszką Kucharską. To tylko część wydarzeń z bogatej, marcowej oferty Książnicy Podlaskiej.

5 marca, godz. 11:00 – spotkanie autorskie z Anettą Trusiewicz-Kolinko – autorką książki pt. „Miesiące” wydanej w serii edukacyjnej Książnicy Podlaskiej „Książniczkowe perełki”. Szczegółowe informacje: Dział Edukacji Książnicy Podlaskiej, tel. 85 67 67 285.

5, 19, 26 marca, godz. 17:00Apetyt na zdrowie – cykl spotkań z dietetyk Agnieszką Kucharską („Dieta w cukrzycy i insulinooporności”, „Dieta w chorobach układu krążenia oraz profilaktyce zawału i udaru”, „Dieta dla mózgu. Co jeść, aby zmniejszyć ryzyko depresji, demencji i cieszyć się sprawnym umysłem na długo”). Szczegółowe informacje: Dział Edukacji Książnicy Podlaskiej, tel. 85 67 67 285.

5, 12, 19, 26 marca, godz. 18:00Wtorki pod gwiazdami – Koło Miłośników Astronomii dla młodzieży. Szczegółowe informacje: Dział Edukacji Książnicy Podlaskiej, tel. 85 67 67 285.

6, 12 marca, godz. 13:00 – warsztaty (dla seniorów i nie tylko) tworzenia pająków, popularnych na Podlasiu dekoracji ludowych – prowadzenie: Iwona Turowska-Wasilewska. Zapisy prowadzi Dział Edukacji Książnicy Podlaskiej, tel. 85 67 67 285, 500 276 591.

6 marca, godz. 18:00, Galeria Parter – Środa Literacka z Katarzyną Jasiołek. Prowadzenie: Beata Palikot-Borowska.

Katarzyna Jasiołek (ur. 1982) – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej pasją jest wnętrzarstwo oraz polskie i zagraniczne wzornictwo. Lubi odwiedzać targi staroci, niekoniecznie po to, by kupić coś wartościowego, bo nie ma zacięcia kolekcjonerki. Pisze artykuły i teksty do katalogów wystaw poświęconych wzornictwu i rzemiosłu. Autorka książek Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym (Marginesy 2020), Opakowania, czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRL-u (Marginesy 2021), Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno (Marginesy 2022), Tkanina. Sztuka i rzemiosło (Marginesy 2023). W swoich publikacjach popularyzuje rodzime wzornictwo.[Wyd. Marginesy].

9 marca, godz. 10:00 – wiosenny turniej szachowy dla dzieci do lat 12. Zapisy potrwają od soboty 2 marca (od godz.12:00) bądź do wyczerpania limitu miejsc (40 osób). Wstęp wolny. 

11 marca, godz. 18:00 – Planszówki Johnny’ego i Mateusza w Książnicy Podlaskiej, czyli największe spotkania z grami planszowymi, karcianymi i kościanymi w Białymstoku. Planszówki odbywają się w drugi i czwarty poniedziałek miesiąca przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14A, w Auli na 6 piętrze Książnicy Podlaskiej. To główna białostocka inicjatywa, gdzie całkowicie za darmo można skorzystać z kolekcji gier planszowych oraz z porady w kwestii wyboru tytułu do rozgrywki.

13 marca, godz. 17:00 – warsztaty Kiełki kolorowe i zdrowe. Źródło zdrowia i młodości. Prowadzenie: Ziołowa Zagroda w Skansenie. Zapisy: Dział Edukacji Książnicy Podlaskiej, tel. 85 67 67 285, tel. kom. 500 276 591.

14 marca, godz. 11:00 – Rada Młodzieżowa Książnicy Podlaskiej. Rada została powołana w listopadzie 2017 roku. Jest to ciało o charakterze konsultacyjnym, którego podstawowym celem działalności jest wypracowanie oferty biblioteki skierowanej do młodych użytkowników, poszukiwanie bibliotecznych rozwiązań, formułowanie i precyzowanie najistotniejszych potrzeb młodego czytelnika, a także integracja przedstawicieli lokalnych środowisk młodzieżowych. W skład Rady Młodzieżowej wchodzą reprezentanci – uczniowie i ich opiekunowie z wybranych szkół województwa podlaskiego.

15 marca, godz. 18.00 – XXV Dni Kultury Kresowej – otwarcie wystawy „Ofiary zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944” oraz projekcja filmu „Fatalny rozkaz. Wilno 1939”. Dni Kultury Kresowej to impreza łącząca tradycję ze współczesnością. Stałym elementem tej imprezy są występy muzyczne i wokalne, wystawy, konkursy plastyczne oraz jarmarki.

19 marca, godz. 18.00 – XXV Dni Kultury Kresowej – gawęda i widowisko muzyczne „Podróż po tradycji z Zygmuntem Glogerem”.

20 marca, godz. 18:00 – Światowy Dzień Poezji – spotkanie literackie z Julią Fiedorczuk i Justyną Bargielską. Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Celem święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

21 marca, godz. 18:00 – Rozmówki polsko-polskie – Spotkania i Rozmowy Cudzoziemców i Polaków przy kawie i herbacie. Uczestnicy spotkania mają okazję do nawiązania swobodnej rozmowy w języku polskim, wziąć udział w grach i zabawach językowych oraz podyskutować o kulturze, sztuce i relacjach międzyludzkich.

21 marca, godz. 18:00 – Fantasy Talkspotkania grupy dyskusyjnej, tym razem tematem wieczoru będzie Warhammer Fantasy - niesamowita seria oparta o gry bitewne.

23 marca, godz. 10:00 – Igrzyska Podświatów – III Turniej Warhammer Underworlds. Warhammer Underworlds to gra strategiczna strategia z elementami gry karcianej. Uczestnicy kierują niewielką drużyną, należącą do jednej z dostępnych w grze frakcji. Istotą rozgrywki jest walka na heksagonalnych polach w celu zdobycia jak największej liczby punktów chwały.

25 marca, godz. 18:00 – Nerdoteka - Planszówki Johnny’ego i Mateusza oraz inne atrakcje.

źródło: Książnica Podlaska

Publikujący: Dawid Korpacz

1 marca 2024

Powrót na początek strony