Marzec w Operze i Filharmonii Podlaskiej
W roli Jezusa w Jesus Christ Superstar zobaczymy Jakuba Wociala, Michała Grobelnego i Macieja Podgórzaka. W postać Marii Magdaleny wcieli się natomiast solistka OiFP Monika Ziółkowska oraz - po raz pierwszy - Weronika Bochat, która od lat współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską, Teatrem Muzycznym Roma i Teatrem Syrena w Warszawie. Od premiery w lutym 2020 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej musical Jesus Christ Superstar obejrzało niemal 16,5 tys. widzów. W marcu zaplanowanych jest 11 spektakli (ostatni 23 marca).
2 marca OiFP zaprasza do Sali Koncertowej ZSM przy ul. Podleśnej na magiczny wieczór z najpiękniejszymi swingowymi melodiami z lat 40., 50. i 60. ubiegłego stulecia w polskiej wersji językowej. Największe przeboje amerykańskich gwiazd takich jak Frank Sinatra czy Nat King Cole zaśpiewa Tomasz Steciuk. Usłyszymy m.in. „Unforgettable”, „Let’s Fall In Love”, „Mona Lisa”, „Smile”, „Love and Marriage”, „When I Fall In Love” czy „Have You Met Miss Jones”. Początek koncertu The Good Life – Największe Przeboje Swingu o godz. 17.00.
8 marca na Dużej Scenie przy ul. Odeskiej odbędzie się premiera najnowszej produkcji scenicznej twórców uwielbianego Broadway Dance Club. Wyjątkowe widowisko Life is a Cabaret w reżyserii Mateusza Stachury łączy muzykę, śpiew oraz popisowe choreografie. Na Dużej Scenie OiFP wystąpi ponad 30 artystów – tancerzy, muzyków i wspaniałych solistów (m.in. Maciej Nerkowski, Wernika Bochat, Monika Ziółkowska, Mateusz Stachura). Porwą nas dynamiczne tanga, rytmiczna samba brazylijska, eleganckie fokstroty, swingowe charlestony, zmysłowa bossa nova oraz spektakularne tańce z piórami. Przeniesiemy się wprost do Paryża, a Opera i Filharmonia Podlaska zamieni się na chwilę w słynny kabaret Moulin Rouge! Widowisko będzie można zobaczyć także w kwietniu i maju.
Miłośnicy koncertów symfonicznych w marcu mają do wyboru trzy wyjątkowe wydarzenia:
W piątek, 8 marca, w Sali koncertowej przy Podleśnej orkiestrę OiFP poprowadzi Maestro Zbigniew Graca, świętujący podwójny jubileusz: 70-te urodziny i 40-lecie pracy artystycznej. Będzie można usłyszeć Uwerturę do opery Włoszka w Algierze Gioacchino Rossiniego, Koncert fletowy d-moll Carla Philippe’a Emmanuela Bacha i I Symfonię B-dur op. 38 Wiosenną Roberta Schumanna. Partię solową w Koncercie fletowym zagra Kinga Pancerz, która na co dzień jest muzykiem orkiestry OiFP.
Tydzień później, 15 marca, OiFP zaprasza na Romantyczne przedwiośnie – koncert pełen artystycznych wzruszeń. Gościem Opery i Filharmonii Podlaskiej będzie półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Andrzej Wierciński. Melomani usłyszą Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina i IX Symfonię C-dur Wielką Franza Schuberta, jedno z najwybitniejszych osiągnięć romantycznej symfoniki. Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Przemysław Fiugajski.
W piątek, 22 marca, na Dużej Scenie zabrzmi oratorium Stabat Mater Antonina Dvořáka, jedno z najpiękniejszych dzieł wokalno-instrumentalnych późnego romantyzmu. To przejmujące dzieło, pełne cierpienia i wiary, wykonają Artyści Orkiestry i Chóru pod dyrekcją Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. Partie solowe wykonają wybitni soliści: Wioletta Chodowicz (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Adam Sobierajski (tenor) oraz Martin Filipiak (baryton).
Do Opery i Filharmonii Podlaskiej wracają uwielbiane przez młodych widzów audycje muzyczne. Na początek - Poranki Młodego Melomana. 2 i 3 marca opera zaprasza na familijne spotkania W zaczarowanym świecie rodziny fletów, a od 5 do 8 marca – na zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i przedszkoli Gdzie tuba nie może tam trąbkę pośle. Audycje są prowadzone przez muzyków orkiestrowych, którzy dzięki niekonwencjonalnemu podejściu zamienią koncert z wykładem w niezapomnianą przygodę. Wykreują muzyczny świat, w którym instrumenty żyją, oddychają i mają swoje rodziny. Zajęcia prowadzi Kinga Szmigulska: muzyk i mama - członkini Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - oboistka, edukatorka muzyczna, miłośniczka sztuk wszelakich z muzyką na czele, dzieci i ich fantastycznego świata; pełna niespożytej energii wielbicielka kreatywności.
W połowie marca wróci natomiast audycja Konopnicka w barwach muzyki, czyli jak brzmiała jesień i zima naszych pradziadków. To projekt skierowany do dzieci w wieku od 5 do 10 lat, wprowadzający najmłodszych w świat wartościowej muzyki i literatury dla dzieci. Nie brakuje w nim piosenek wykonywanych na żywo z akompaniamentem fortepianu, wspólnego śpiewu, gry na instrumentach perkusyjnych oraz zabaw muzyczno-ruchowych – a wszystko to ubrane w humorystyczny scenariusz pisany wierszem. Zajęcia przygotowali i poprowadzą artyści chóru OiFP: Maria i Kamil Wróblewscy oraz Paweł Mocarski. Scenariusz oparty jest o Śpiewnik dla dzieci z piosenkami Zygmunta Noskowskiego do tekstów Marii Konopnickiej. W marcu zaplanowanych jest osiem audycji dla grup szkolnych i dwa spotkania familijne (16 i 17 marca o godz. 11.00).
Uczniowie starszych klas szkół podstawowych i średnich będą mogli znowu zobaczyć spektakl Bastien i Bastienne. Jednoaktowy singspiel W.A. Mozarta do libretta F.W. Weiskerna zaprezentują na Scenie Kameralnej OiFP przy ul. Odeskiej studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Filii w Białymstoku. OiFP zaprasza 19 i 20 marca.
A już 21 marca - kolejne spotkanie w ramach Studenckiej Sceny Młodych. W Sali kameralnej ZSM przy ul. Podleśnej studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku zaprezentują melomanom specjalnie przygotowany program artystyczny. Takie występy przed publicznością, pozwalają im zdobywać cenne doświadczenie zawodowe i rozwijać warsztat.
Opera zaprasza także na marcowe transmisje spektakli z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. 9 marca będzie można zobaczyć Moc przeznaczenia Giuseppe Verdiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. To nowa, pierwsza od prawie 30 lat, inscenizacja tej opery w MET, która przeniesie akcję do czasów współczesnych. W roli głównej - gwiazda światowej opery Lise Davidsen.
W sobotę, 23 marca będzie można z kolei zobaczyć operową wersję klasycznej sztuki Szekspira Romeo i Julia Charlesa Gounoda. Jako najbardziej znani kochankowie świata wystąpią najbardziej rozchwytywane operowe gwiazdy – sopranistka Nadine Sierra oraz tenor Benjamin Bernheim.
Obrazy Kingi Kolouszek, prezentowane w Sali Wystawowej OiFP w ramach wystawy QUANTUM. PLANY RÓWNOLEGŁE będzie można podziwiać jeszcze tylko do 24 marca. To inspirowane fizyką kwantową barwne, energetycznie transformujące, abstrakcyjne malarstwo, które może całkowicie zmienić nasze patrzenie na świat.
źródło: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki
oprac.: Paulina Dulewicz