Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Muzeum Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika instytucją kultury Województwa Podlaskiego

1 czerwca 2022

Przejęcie Skansenu Kurpiowskiego przez samorządu województwa (27).jpg

Podpisanie umowy o przekazaniu muzeum i odebranie symbolicznych kluczy to ostatni krok w procesie przejęcia zarządu nad nowogródzkim skansenem. Od 1 czerwca br. będzie on wpisany do rejestru instytucji kultury, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Podlaskiego. O szczegółach przedsięwzięcia we wtorek, 31 maja, podczas konferencji prasowej w skansenie informował m.in. wicemarszałek Marek Olbryś.

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie to jeden z najatrakcyjniejszych zabytków regionu. Został założony w 1927 r. przez Adama Chętnika i jego żonę Zofię z Klukowskich pod kuratelą Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Do niedawna był częścią zarządzanego przez samorząd Łomży Muzeum Północno-Mazowieckiego. Pomysł, aby wydzielić skansen ze struktur łomżyńskiego muzeum i utworzyć samodzielną instytucję, nad którą nadzór przejęłoby województwo, zrodził się kilka lat temu. Zabiegały o to władze Łomży i województwa. Dla miasta utrzymanie instytucji było zbyt dużym wyzwaniem finansowym (ponad 900 tys. rocznie). Natomiast zarząd województwa uznał, że muzeum, jako samodzielna jednostka, będzie miało lepsze perspektywy rozwoju, większy dostęp do dotacji i wyższe finansowanie.

Zmiana bardzo oczekiwana

Gorącym zwolennikiem zmiany właścicielskiej skansenu od lat jest wicemarszałek Marek Olbryś, którego dziadek – Bolesław Olbryś – współpracował z Adamem Chętnikiem, założycielem obiektu.

– Po piętnastu latach starań dzisiaj mamy finał, a jednocześnie początek czegoś wspaniałego – mówił wzruszony wicemarszałek. – Miejmy nadzieję, że ta zmiana to nowe życie dla tego skansenu, bo ten  obiekt zasługuje na dużo więcej i chcemy tego dokonać.

Marek Olbryś podziękował poprzednim opiekunom skansenu za dotychczasową pracę i za serce, które w nią wkładali. Jednak, jak podkreślił, samorząd województwa ma większe możliwości i finansowe i merytoryczne, jeśli chodzi o prowadzenie tak dużej instytucji.

– Taki obiekt powinien mieć opiekuna wojewódzkiego, bo „duży może więcej”. My jako samorząd województwa jesteśmy w stanie tę instytucję rozwijać – dodał.

Nowy rozdział w historii Skansenu Kurpiowskiego

Również wnuk założyciela skansenu, Jacek Chętnik jest przekonany, że zmiany dokonane w instytucji poprawią jej kondycję, pozwolą na „rozwinięcie skrzydeł”.

– Jestem bardzo szczęśliwy, to naprawdę nowy rozdział w historii skansenu. Ja chcę bardzo podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przejęcie muzeum przez samorząd województwa, a w szczególności panu wicemarszałkowi Markowi Olbrysiowi – Kurp z dziada pradziada, serce związane z tą ziemią – mówił. 

On sam i jego rodzina są bardzo zaangażowani w kultywowanie tradycji kurpiowskich i pamięci Adama Chętnika, a ze zmianą organu nadzorującego muzeum wiąże ogromne nadzieje.

Najpiękniej położony park etnograficzny w Polsce

Skansen Kurpiowski to park etnograficzny rozpościerający się na obszarze ok. 3,5 ha. Jest ulokowany na skarpie, z której roztacza się widok na Narew i wpadającą do niej Pisę.

– To wyjątkowy obiekt, drugie najstarsze muzeum na wolnym powietrzu w Polsce. Nie wszyscy o tym wiedzą, nawet w województwie podlaskim i mam nadzieję, że odkryją teraz to miejsce. To najpiękniej położony skansen w Polsce, zapraszam serdecznie – zachęcał do odwiedzin parku etnograficznego  Juliusz Jakimowicz, dyrektor instytucji.

Wtorkowe wydarzenie w muzeum miało prawdziwie świąteczny charakter. Zebrali się przedstawiciele gmin kurpiowskich, m.in. Zbójnej, Turośli i oczywiście Nowogrodu. W spotkaniu uczestniczyli też pracownicy skansenu, przedstawiciele Samorządu Województwa Podlaskiego, zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski, burmistrz Nowogrodu Andrzej Palka i starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski.

Goście otrzymali „Encyklopedię Kurpiowską”, której wydanie zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Podlaskiego.

Aneta Kursa/Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

Publikujący: Aneta Kursa

1 czerwca 2022

Powrót na początek strony