Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Nagrody i Medale Zygmunta Glogera wręczone

26 września 2022

Grupa osób na scenie

Laury otrzymali m.in. wywodząca się ze Stelmachowa koło Tykocina Karolina Cicha, pracujący w Białymstoku i Łomży historyk Krzysztof Sychowicz, muzealnik z Suwałk Krzysztof Skłodowski oraz Książnica Podlaska. Dumy z nagrodzonych nie krył uczestniczący w piątkowej (23.09) konkursowej gali prestiżowego konkursu Marek Olbryś, wicemarszałek województwa.

- Badanie i kultywowanie regionalnych dziejów i tradycji to dla mnie ważny element patriotyzmu i spójnego systemu wartości narodowych i samorządowych. Cieszę się, że wspieramy inicjatywę, która wykracza poza granice naszego regionu. Jestem dumny, że mamy kilkoro laureatów związanych z województwem podlaskim, a Książnica Podlaska to przecież instytucja "marszałkowska", która jest inicjatorem wielu ciekawych działań na rzecz całego regionu - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Nagroda i Medal im. Zygmunta Glogera to inicjatywa, której korzenie sięgają roku 1983. Od początku organizuje go Społeczne Stowarzyszenia Prasoznawcze "Stopka" założone w Łomży przez Stanisława Zagórskiego i noszące od kilku lat jego imię. "Stopką" kieruje obecnie profesor Ludwik Malinowski.

- My "Glogerianie", jesteśmy towarzystwem, które powadzi swoją działalność w całym kraju, a nawet szerzej. Laureatka nagrody I stopnia przyjechała do nas z Bułgarii, a są również laureaci, którzy jechali kilkaset kilometrów ze Środy Wielkopolskiej czy spod Zakopanego. Nagradzamy nie tylko profesorów, dziennikarzy, działaczy, ale także wielu zwykłych ludzi, którzy działają codziennie w ciężkich warunkach, bez nagród i uznania, którzy "na plecach noszą książki", jak ja, chłopak ze wsi Wyszonki Kościelne - mówił profesor Ludwik Malinowski.

Współorganizatorem konkursu glogerowskiego jest Narodowe Centrum Kultury.

- Jest kilka czynników, które decydują, że to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Jeden z nich to wspaniała, wieloletnia tradycja bardzo zbieżna z naszymi działaniami pielęgnowania wspólnot lokalnych i dziedzictwa regionalnego. Kolejne to odkrywanie nowych form troski o kulturową tożsamość, co pozwala nie tylko trwać, ale też odkrywać nowe zjawiska, a wreszcie - łączenie wśród laureatów badaczy oraz twórców - tłumaczył Michał Rydzewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, który wraz z Ludwikiem Malinowskim wręczał nagrody laureatom.

Główny laur Kapituła postanowiła przyznać profesor Kalinie Bahnevej. To literaturoznawczyni i tłumaczka literatury polskiej na język bułgarski. Jej zainteresowania badawcze obejmują między innymi recepcję literatury polskiej w Bułgarii, problematykę przekładoznawczą, historię literatury polskiej. Autorka licznych prac z zakresu komparatystyki słowiańskiej i historii literatury. "Gorliwa pośredniczka między dwiema kulturami narodowymi" - jak podkreślili członkowie Kapituły. 

- Nagroda to wspaniała przyczyna, żeby wrócić do Polski po pięciu długich i trudnych latach nieobecności. Brakowało mi Polski i bardzo tęskniłam za drugą moją ojczyzną - przejmująco zabrzmiały refleksje Kalina Bahnevej wspominającej obrazy, dźwięki, uczucia przywodzącej jej na myśl Polskę.

Wśród laureatów znalazła się większa niż w poprzednich edycjach grupa związana z województwem podlaskim. Wyróżnienie honorowe odebrała Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej; wyróżnienie - dr Krzysztof Skłodowski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach; nagrodę III stopnia - dr hab. Krzysztof Sychowicz, historyk białostockiego IPN i Akademii Nauk Stosowanych w Łomży; nagrodę II stopnia - Karolina Cicha, pochodząca ze Stelmachowa kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka, znana m.in. z muzycznych poszukiwań w kulturach mniejszości.

Oprawę artystyczną gali stanowił koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej prezentującego warszawskie tradycje muzyczne.

 

 

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

 

Publikujący: Edyta Chodakowska-Kieżel

26 września 2022

Powrót na początek strony