Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Najnowsza „Epea” już dostępna

28 sierpnia 2023

[29.07.2020] Białystok - obiekty 38.jpg

Ukazał się dziesiąty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”, wydawanego przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Tym razem publikacja jest inspirowana humorem.

– Historia dziesiątego numeru naszego pisma bierze swój początek w słowie „humor”, czyli u podnóża góry zrobionej ze wszystkich przeszłych i przyszłych ludzi. Wokół nie było już kwiatów piwonii. W każdej sekundzie stwarzał się nowy wszechświat i daty naszych urodzin nie tylko oddalały się od nas, ale też pojawiały się wciąż nowe i nowe, lecz słowo „humor” dalej z nami było. Humor, czyli nie rzecz obserwowalna, o pewnych cechach, a obserwator o pewnych cechach, które zasady naszego kosmosu czynią nieuniwersalnymi, a piasek, osiemnastowieczne statki i natura mają humory, odczuwając – mówi Piotr Janicki, redaktor naczelny pisma.

Na łamach nieregularnika znajdziemy teksty nie tylko debiutantów, ale i twórców z literackim doświadczeniem. Są także nazwiska znane i nagradzane: m.in. Mateusza Górniaka, Wojciecha Kassa, Miry Łukszy, Katarzyny Drogiej. Wśród zaproszonych do rozmowy gości znaleźli się literaturoznawcy: Katarzyna Sawicka-Mierzyńska oraz Dawid Bujno, poeta Wojciech Kass oraz raper Michał Ciruk. Wątki translatorskie wprowadzają do pisma tłumacze - Anna Wanik i Krzysztof Puławski.

Po raz kolejny do współtworzenia warstwy graficznej pisma zaproszeni zostali uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu.  

Dziesiąty numer Epei dostępny na stronie internetowej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku i w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, e-mail: dzialpromocji@ksiaznicapodlaska.pl ).

Wydanie dwóch numerów nieregularnika „Epea. Pismo literackie” w 2023 r.  dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

grafika przedstawiająca zamyslonego człowieka

 

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

28 sierpnia 2023

Powrót na początek strony