Narodowe Czytanie – 9 września w amfiteatrze OiFP
– Zapraszam wszystkich, bo oprócz tego, że będziemy czytać na scenie, przewidzianych jest wiele innych atrakcji! – zapewniła Beata Zadykowicz.
Historia przez pryzmat XXI w.
„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. To książka podejmująca tematykę powstania styczniowego, ale także opowieść o miłości, znana z przepięknych opisów przyrody.
– Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – napisał w liście okolicznościowym Prezydent RP Andrzej Duda.
Za koncepcję artystyczną wydarzenia, scenariusz i reżyserię odpowiada Rafał Supiński – aktor i wokalista OiFP. Oprawą muzyczną zajmie się Max Fedorov. Imprezę poprowadzi Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta i krytyk literacki.
– W całym przedsięwzięciu biorą udział wszystkie instytucje kultury, prowadzone przez Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli. Wszyscy zaprezentujemy naszą działalność, będziemy również proponowali różnego rodzaju atrakcje – mówiła dyrektor książnicy.
Popołudnie (z) „Nad Niemnem”
Jak dodała, na uczestników wydarzenia, którzy zdecydują się przeczytać fragment utworu przed publicznością, czekają atrakcyjne nagrody (m.in. bilety wstępu do teatrów i opery oraz bezpłatne wejściówki do muzeów, biorących udział w akcji).
– Myślę, że będzie to bardzo ciekawe popołudnie z Bohatyrowiczami i Korczyńskimi – podsumowała Beata Zadykowicz.
Narodowe czytanie zadebiutowało w 2012 r. Przez kolejne lata czytano m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa czy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
– Jest to kanon lektur obowiązkowych i „Nad Niemnem” w pełni się w tę konwencję wpisuje. Te utwory powinny być nie tylko czytane przez uczniów, ale przez wszystkich, bo mówią one o nas, o naszej tożsamości narodowej, o naszej przeszłości – zaznaczył uczestniczący w konferencji Łukasz Zabielski, pracownik książnicy.
Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski
Program:
- 10 – kiermasz książek za 2 złote i prezentacja atrakcji przygotowanych przez Instytucje Kultury Województwa Podlaskiego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku;
- 11 – oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania przez zaproszonych gości;
- około godz. 12 – czytanie fragmentów powieści „Nad Niemnem” przez publiczność (atrakcyjne nagrody);
- 12-14 – bezpłatne wejście na taras widokowy Opery i Filharmonii Podlaskiej wyłącznie dla uczestników Narodowego Czytania (bezpłatne wejściówki będą rozdawane po części zakończeniu części oficjalnej).