Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” już w najbliższą sobotę!

8 września 2023

Marszałek Artur Kosicki zapowiada Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 10 września w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej / fot.: K. Duszyński/UMWP

Po lekturę tej jednej z najważniejszych polskich powieści autorstwa Elizy Orzeszkowej sięgną przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury, duchowieństwa oraz mieszkańcy województwa podlaskiego. O szczegółach przedsięwzięcia opowiedzieli podczas czwartkowej (7.09) konferencji organizatorzy wydarzenia – marszałek Artur Kosicki oraz dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz. Współorganizatorami akcji są jednostki kultury podległe samorządowi województwa.

– Szykuje się naprawdę niezwykłe czytanie, można powiedzieć wręcz – przedstawienie, dlatego serdecznie zapraszam do wzięcia udziału. Ta akcja to doskonały pomysł na propagowanie czytelnictwa, ale też możliwość, abyśmy spędzili razem z rodzinami i przyjaciółmi wspólny czas – mówił marszałek Artur Kosicki.

Tradycja i współczesność

Beata Zadykowicz z kolei zaznaczyła, jak trafnym był wybór najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej w celu uczczenia kolejnej edycji tej czytelniczej inicjatywy.

– W sobotę o godz. 11 zapraszamy państwa w to piękne miejsce i przenosimy się nad Niemen, żeby uczestniczyć w życiu rodzin Korczyńskich i Bohatyrowiczów. To wspaniała przygoda, bo czytanie tej książki przynosi wiele radości i przeżyć – powiedziała szefowa Książnicy.

Tegoroczna odsłona przedsięwzięcia odbędzie się w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Dyrektor tej instytucji Violetta Bielecka podkreśliła, że to duże wyróżnienie, zważywszy na rangę imprezy.

– To wielki zaszczyt i radość, że po raz drugi w naszej pięknej scenerii możemy przeżyć wspólne Narodowe Czytanie – mówiła, dziękując za zaproszenie.

Pieśń wprowadzającą wykona Anna Wolfinger, akompaniował będzie Max Fedorov. Na scenie pojawią się m.in. kostiumy i rekwizyty z epoki. Za koncepcję artystyczną wydarzenia, scenariusz i reżyserię odpowiada Rafał Supiński – aktor i solista OiFP.

– Pomysł nieco szalony, połączenie tradycji ze współczesnością, by móc „odczarować” wspaniałą epopeję Elizy Orzeszkowej – mówił. – Wprowadzimy państwa w tę sielskość, w tę naturę, z którą możemy obcować dzięki Elizie Orzeszkowej – przekonywał.

Czytać każdy może

Na scenie zadebiutować będzie mógł każdy, kto odwiedzi tego dnia amfiteatr opery. W prezencie będzie można dostać wyjątkowo atrakcyjne nagrody – wejściówki na koncerty czy do teatru.

– Serdecznie zapraszam 9 września do wspaniałego Amfiteatru Opery i Filharmonii Podlaskiej o godz. 11 na Narodowe Czytanie. Czeka nas naprawdę dobra zabawa przy fragmentach wspaniałej literatury – zachęcał do wzięcia udziału w wydarzeniu marszałek Artur Kosicki.

Ideą Narodowego Czytania, które zadebiutowało w 2012 r., są prezentacje wybitnych tekstów polskiej literatury. Przez kolejne lata czytano m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa czy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W tym roku przyszła kolej na „Nad Niemnem”.

Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński

Program:

  • godz. 10 – kiermasz książek za 2 złote i prezentacja atrakcji przygotowanych przez Instytucje Kultury Województwa Podlaskiego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku;
  • godz. 11 – oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania przez zaproszonych gości;
  • około godz. 12 – czytanie fragmentów powieści „Nad Niemnem” przez publiczność (atrakcyjne nagrody);
  • godz. 12-14 – bezpłatne wejście na taras widokowy Opery i Filharmonii Podlaskiej wyłącznie dla uczestników Narodowego Czytania (bezpłatne wejściówki będą rozdawane po zakończeniu części oficjalnej).
Opublikował: Małgorzata Sawicka

8 września 2023

Powrót na początek strony