Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Obchody Święta Wojska Polskiego w Muzeum Podlaskim

10 sierpnia 2023

Budynek Muzeum Podlaskiego, Ratusz.

Z tej okazji Waldemar Smaszcz wygłosi wykład pt. „Cud nad Wisłą – najbardziej osobista historia św. Jana Pawła II”, a włoski pianista Alberto Lodoletti wystąpi z recitalem fortepianowym. Oba wydarzenia odbędą się w najbliższy weekend, 12-13 sierpnia, w białostockim Ratuszu (Rynek Kościuszki 10).

„Cud nad Wisłą – najbardziej osobista historia św. Jana Pawła II” – wykład Waldemara Smaszcza – 12 sierpnia, godz. 16

W trakcie spotkania krytyk literacki Waldemar Smaszcz opowie o wpływie, jaki wojna polsko-bolszewicka wywarła na życie św. Jana Pawła II.

Wojna polsko-bolszewicka, która trwała w latach 1919–1921, była kluczowym wydarzeniem w historii II Rzeczpospolitej. Konflikt ten odegrał również znaczącą rolę w życiu papieża Jana Pawła II. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę – powiedział Jan Paweł II w czerwcu 1999 roku na cmentarzu w Radzyminie. Jak ważna była dla Jana Pawła II zbieżność owych dat: swoich urodzin i Cudu nad Wisłą, świadczą choćby słowa z innego przemówienia: Zawsze myślę, co by było, gdyby nie było tego Radzymina, tego Cudu nad Wisłą. Podczas wykładu Waldemar Smaszcz opowie o osobistych nawiązaniach św. Jana Pawła II do wojny polsko-bolszewickiej oraz o wypływie, jaki na niego wywarła.

Waldemar Smaszcz – historyk literatury, krytyk, eseista i tłumacz, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, białostoczanin od 1974 r. Nagrodzony w 2021 roku Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego za całokształt „wybitnych osiągnięć literackich o istotnym znaczeniu dla kultury kraju i województwa podlaskiego”. Otrzymał dwukrotnie nagrodę rektora Uniwersytetu Warszawskiego za badania naukowe (1981 i 1991). Wielokrotny laureat Warszawskiej Jesieni Poezji w konkursie na esej. Dwukrotny laureat Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka (1984 – Nagroda Młodych, 1997 – Nagroda Literacka). W 1989 otrzymał Nagrodę Twórczą Wojewody Białostockiego, w 1998 – Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku Wiesława Kazaneckiego, w 2000 – Nagrodę Twórczą Wojewody Podlaskiego oraz Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego, w 2005 – Nagrodę im. Witolda Hulewicza. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2000). W 2000 r. papież Jan Paweł II przyznał mu odznaczenie Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontifice.

Recital fortepianowy Alberto Lodolettiego z okazji Święta Wojska Polskiego – 13 sierpnia, godz. 17


W programie utwory Roberta Schumanna, Sergiusza Rachmaninowa oraz Fryderyka Chopina. Bilety w cenie 20 zł można nabyć w kasie muzeum.

„Poruszył publiczność swoją dojrzałą interpretacją. Zaczarował publiczność swoją wirtuozerią”.
Tölzer Kurier

„Jego subtelna gra przeniosła publiczność do innego świata”.
Siebenbürgische Zeitung

Alberto Lodoletti już we wczesnym dzieciństwie rozpoczął naukę gry na fortepianie, idąc w ślady swojej babki — paryskiej pianistki Nelly Schröder. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyczne im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie pod kierunkiem Vincenzo Balzaniego. Następnie doskonalił grę na fortepianie, będąc uczniem W. Krafta w prestiżowej Münchener Musikseminar w Monachium. Pobierał także prywatne lekcje pod kierunkiem M. Cozziego, L. Sanny i R. Campisiego. Brał udział w wielu warsztatach muzycznych, szkoląc się u takich mistrzów fortepianu jak: O. Marshev, G. U. Battel, M. Sirbu, B. Berman, J. M. Luisada. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych.

Program:
Robert Schumann
Arabeska op. 18
Karnawał wiedeński op. 26
I. Allegro
II. Romanza
III. Scherzino
IV. Intermezzo
V. Finale

Fryderyk Chopin
Nokturn cis-moll op. posth.
Fantazja-Impromptu cis-moll op. posth. 66
Ballada nr 1 g-moll op. 23
Polonez As-dur op. 53 „Heroiczny”

oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Mateusz Duchnowski

Publikujący: Anna Augustynowicz

10 sierpnia 2023

Powrót na początek strony