Dariusz Wójcik uhonorowany przez samorząd województwa
Odznaka dla Dariusza Wójcika / Maciej Gryguc
– Wspaniały, charyzmatyczny artysta, który od 30 lat bierze udział w tworzeniu muzycznych wydarzeń w naszym województwie, choć jego rodzinne strony są w zupełnie innej części Polski, a zawodowe losy przede wszystkim związał z Trójmiastem. Dariusz Wójcik od początku bierze udział w Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża i ze swoim rozpoznawalnym głosem oraz scenicznym temperamentem należy do najbardziej ulubionych przez widzów wykonawców. Maestro, za te 30 lat przyjaźni i artystycznych wzruszeń, dziękujemy – zwrócił się do Dariusza Wójcika wicemarszałek Marek Olbryś oglądający koncert wraz z małżonką Bogumiłą i nie szczędzący gratulacji muzykom towarzyszącym wokaliście.
Koncert w Hali Kultury był benefisem artysty, który – według słów prowadzącego wydarzenie Jacka Szymańskiego – obchodzi właśnie swoje „20 urodziny po raz trzeci, albo 30 po raz drugi". Bohaterami wieczoru byli także Mieczysław Fogg i wspaniali twórcy piosenek radiowych, filmowych i estradowych z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
– Fantastycznie jest docierać do ludzi przez muzykę. Staram się być bardzo naturalny w tym, co robię i bardzo spontaniczny. Lubię muzykę, która ma jakiś przekaz, a muzyka dwudziestolecia ma taki przekaz – cudowne teksty, wspaniałe melodie, które zostają w uchu. Myślę, że nawet młodsze pokolenia znają to z przekazów, płyt, platform internetowych, gdzie dostępne są oryginalne nagrania z gwiazdami takimi jak Bodo, Fogg, Mankiewiczówna – pochodząca z Bronowa koło Wizny, czy Hanka Ordonówna... Wspaniali artyści, o których pamiętamy. Ujęła mnie twórczość Fogga ze względu na kompozytorów i tekściarzy żydowskich. Mądrze pisali, czuli się Polakami, a ja lubię mądrość w muzyce, owe emocja i przekaz, które filtruję przez swoją wrażliwość – opowiadał o koncercie Dariusz Wójcik.
Uhonorowany najważniejszym w województwie odznaczeniem artysta znalazł nad Narwią swoje ważne miejsce.
– Jak przyjechałem po raz pierwszy rok przed rozpoczęciem festiwalu, tak zapałem miłością do przepięknej Ziemi Łomżyńskiej. To miłość od pierwszego wejrzenia i dotknięcia. Trwa do dzisiaj. Nie wyobrażam siebie, abym miał kiedyś nie przyjechać i nie pobyć wśród tych serdecznych, ciepłych ludzi - dodał Dariusz Wójcik.
O jego dokonaniach i laurach opowiadał podczas koncertu Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny Muzycznych Dni.
– Bierzemy udział w koncercie wyjątkowym. Darek, z którym, jako jedyni braliśmy udział we wszystkich edycjach festiwalu, jest też dzisiaj w roli jubilata, ale ciągle nie wygląda na tyle lat, ile ma. Cieszę się, że przy tej okazji możemy się podzielić sztuką okresu międzywojennego, popularnymi piosenkami z czasu rozkwitu kina, radia, kabaretów. Tamte szlagiery śpiewane są do dzisiaj, a Darek jest ich niezrównanym wykonawcą - mówił Jacek Szymański.
Według niego, Dariusz Wójcik jest także niezwykłym specjalistą od muzyki klezmerskiej, muzyki Bliskiego Wschodu. Za swoje dokonania uhonorowany została m. in. Złotym Liściem Retro od rodziny Foggów za propagowanie muzyki okresu międzywojennego, nagrodami ministra kultury, marszałków województw podlaskiego i pomorskiego, starosty łomżyńskiego.
– Za stałe podnoszenie „artystycznej poprzeczki" – dodał Jacek Szymański.
Program „Odpukaj pan" zaprezentowany w Hali Kultury w Łomży złożony jest głównie z utworów z repertuaru Mieczysława Fogga. Powstał w 2021 roku, w 120. rocznicę urodzin ikony polskiej piosenki. Składają się na niego m. in. nieśmiertelne szlagiery z lat 20 i 30. ubiegłego wieku: Mały biały domek, Niebieska chusteczka, Tango Milonga, Serce matki, Ostatnia niedziela, Piosenka o mojej Warszawie... Dariuszowi Wójcikowi towarzyszył zespół Cuarteto Re!Tango w składzie Łukasz Perucki, Paweł Nowak, Maciej Sadowski i sprawujący kierownictwo muzyczne Paweł Zawada.
Wśród nagradzających owacjami bohatera wieczoru byli m. in. radny województwa Jacek Piorunek, wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska, którzy wraz dyrektorem Regionalnego Ośrodka Kultury Jarosławem Cholewickim wręczyli Dariuszowi Wójcikowi jubileuszowe upominki i kwiaty.
tekst, fot.: Maciej Gryguc