Opera i Filharmonia Podlaska podsumowała 2023 rok
W marcu publiczność zobaczyła premierę wyjątkowego spektaklu „Dyptyk wielkanocny” z udziałem m.in. divy operowej Małgorzaty Walewskiej. Wybitny reżyser Michał Znaniecki połączył współczesne dzieło oratoryjne „Via Crucis” Pawła Łukaszewskiego z arcydziełem operowego naturalizmu – „Cavalleria rusticana” Pietra Mascagniego. Kolejna premiera przygotowana była z myślą o młodszych melomanach – w grudniu można było zobaczyć spektakle „Ksiąg zaczarowanego fletu” w reżyserii Michała Znanieckiego, bazujące na jednym z największych arcydzieł w historii muzyki europejskiej - operze „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta. Każda z pięciu ksiąg to opowieść przedstawiona z punktu widzenia innej postaci.
W ubiegłorocznym repertuarze Opery nie brakowało interesujących koncertów z udziałem wybitnych artystów, takich jak Jean-Marc Fessard, Piotr Rubik, Konstanty Andrzej Kulka czy Alicja Majewska. Artyści OiFP brali udział w prawykonaniach kompozycji Jarosława Mamczarskiego (Koncert na klarnet i orkiestrę, IV 2023) oraz Pawła Łukaszewskiego (Nieszpory o Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski, V 2023). Ten ostatni utwór był również prezentowany publiczności jesienią podczas wyjątkowych koncertów w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze oraz w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce.
Artyści Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem prof. Violetty Bieleckiej zakończyli prace nad trzypłytowym albumem „Supraskie kantyki”. Album z kompozycjami, które powstały w unickim Monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu w XVII wieku, jest w sprzedaży od grudnia. Przypomnijmy, że płyta z 11 kantykami wydana rok wcześniej przez Urząd Miasta w Supraślu otrzymała od Akademii Fonograficznej nagrodę Fryderyka 2023 w kategorii Album Roku Muzyka Dawna.
W sierpniu 2023 r. odbyła się I edycja Międzynarodowego Festiwalu Metastasio, poświęconego postaci słynnego librecisty Metastasia. To wyjątkowe wydarzenie zorganizowane było we współpracy z Fundacją Jutropera i Gminą Supraśl. Festiwal zainaugurował koncert „Supraskich kantyków”, a w ramach wydarzenia odbyły się także happeningi, spotkania i wyjątkowe widowisko „Metastasiana: Loteria Metastasio”. Zwieńczeniem festiwalu był koncert portugalskiego zespołu Divino Sospiro na Dużej Scenie OiFP, podczas którego po raz pierwszy w Polsce zostało wykonane oratorium Pedro Antonio „Avondano Śmierć Abla”.
Najmłodsza publiczność mogła śledzić perypetie pięknej papugi Adonisa (Adonis ma gościa) i poznać zaczarowany świat rodziny fletów - w ramach audycji muzycznych Poranek Młodego Melomana. Od września do listopada 2023 r. artyści OiFP realizowali natomiast kolejny projekt skierowany do uczniów szkół na terenie całego województwa podlaskiego. Prezentowali młodym odbiorcom wiersze Aleksandra Fredry w formie pieśni i piosenek z różnych gatunków muzycznych. Warsztaty „Rozśpiewany Fredro” odbyły się w 16 miejscowościach, skorzystało z nich prawie 1900 uczniów.
W grudniu artyści Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka wystąpili w prestiżowym Audytorium Conciliazione w Rzymie. W koncercie dziękczynnym za błogosławioną Rodzinę Ulmów wzięli także udział m.in. GOLEC uORKIESTRA, Andrzej Lampert, Alicja Węgorzewska, Grzegorz Wilk i Ricky Lion.
Rok 2023 w Operze i Filharmonii Podlaskiej to także wyjątkowe przedstawienia na Dużej Scenie przy ul. Odeskiej: widzowie mogli ponownie zobaczyć kilkanaście spektakli „Wesoła wdówka” Franza Lehára z Grażyną Brodzińską i Dorotą Wójcik w tytułowej roli. Gościliśmy także uwielbiane przez publiczność widowisko „Broadway Dance Club”
Wiadomo już, że artyści OiFP przygotowują całkiem nową jego odsłonę - premiera widowiska „Life Is a CABARET” jest zaplanowana na 8 marca 2024 r.
źródło: Opera i Filharmonia Podlaska
oprac.: Aneta Kursa
fot.: Michał Heller/OiFP