Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Otwarto wystawę poświęconą Kodeksowi Supraskiemu

22 maja 2023

Grupa osób trzyma w dłoni przeciętą szarfę

Wiesława Burnos, członek zarządu uczestniczy w otwarciu wystawy poświęconej Kodeksowi Supraskiemu.

Przed katedralną cerkwią pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku otwarto wystawę plenerową poświęconą jednemu z najstarszych zabytków piśmiennictwa słowiańskiego wpisanego na listę UNESCO. W niedzielnym (21.05) wydarzeniu udział wzięła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa.

Wystawa jest jednym z punktów programu potrójnego jubileuszu księgi: 1000-lecie istnienia, 500-lecie przybycia do klasztoru supraskiego i 200-lecie odnalezienia kodeksu w monasterze przez Michała Bobrowskiego. Powstała przy współpracy z Ambasadą Bułgarii. 

Uczestnicząca w otwarciu wystawy Wiesława Burnos podkreślała, że decyzją radnych sejmiku województwa podlaskiego, rok 2023 został ustanowiony Rokiem Kodeksu Supraskiego.

- Wszystko po to, aby przybliżyć wiedzę o jego wartości, przybliżyć jego historię – mówiła.

Wystawa jest zaprezentowana na ogrodzeniu prawosławnego soboru św. Mikołaja w centrum Białegostoku.

Księga jest jednym z najstarszych i najcenniejszych na świecie zabytków piśmiennictwa cyrylickiego oraz języka staro-cerkiewno-słowiańskiego. Zawiera teksty, które przetłumaczone zostały przez uczniów świętych Cyryla i Metodego ze znanych utworów greckich. „Kodeks Supraski” stanowi fragment Minei Czetii, czyli Czytanej – księgi cerkiewnej zawierającej zbiór żywotów świętych czczonych przez Kościół Wschodni oraz nauki Ojców Kościoła.

Kodeks Supraski powstał pod koniec X wieku na terenie obecnej Bułgarii, a odkryty został w 1823 roku w ówczesnym klasztorze bazylianów w Supraślu przez księdza prof. Michała Bobrowskiego z Wilna.

W ramach obchodów rocznic zaplanowano m.in. międzynarodową konferencję naukową.

oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot. : Podlaski Urząd Wojewódzki

 

Opublikował: Cezary Krystian Rutkowski

22 maja 2023

Powrót na początek strony