Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Pasja i Zmartwychwstanie w tradycji Wschodu i Zachodu – wystawa w Muzeum Ikon

31 marca 2023

Ekspozycja przedstawia artystyczne ujęcia męki i śmierci Chrystusa charakterystyczne dla wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa. Wernisaż wystawy odbędzie się w Niedzielę Palmową 2 kwietnia o godz. 14. w Muzeum Ikon w Supraślu (oddz. Muzeum Podlaskiego), ul. Klasztorna 1.

– Temat pasji i zmartwychwstania w sztuce obrazowany od wieków był wieloaspektowo w oparciu o kształtujące się prądy filozoficzne, religijne czy artystyczne. Celem wystawy jest zestawienie tematu w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu, omówienie języka ikonograficznego, którym posłużono się w oddaniu scen z Wielkiego Tygodnia i zmartwychwstania Chrystusa, na przykładzie prezentowanych zabytków – informuje Aneta Jurgielewicz – Stępień, jedna z kuratorek wystawy.

Na wystawie zaprezentowane będą zabytki z jednej strony bardzo zróżnicowane ze względu na wiek, technikę, miejsce powstania czy autora, a z drugiej bardzo spójny, ponieważ oscylują wokół najważniejszego święta w Kościele wschodnim, jak i zachodnim – święta Zmartwychwstania. 

Są tu, poczynając od najstarszych zabytków – enkolpiony (IX–XIII), różne formy krzyża, czy przedmioty liturgiczne (kropielnice), ikony, obrazy, rzeźby, płaskorzeźby prezentujące sceny związane z ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem Chrystusa, datowane od XVI do początku XX w.

Kuratorzy: Aneta Jurgielewicz-Stępień, Tomasz Peszke, Ewa Zalewska

Wystawa eksponowana do 28 maja br.

 

 

Muzeum Ikon w Supraślu to oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku instytucji współprowadzonej przez Samorząd Województwa Podlaskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

31 marca 2023

Powrót na początek strony