Pasyjne misterium w łomżyńskim sanktuarium
Pasyjne misterium w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Cała obsada jest widoczna na scenie./ fot.:M. Gryguc/UMWP
– Wchodzimy w ten najważniejszy dla ludzi wierzących okres przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Twórcy tego misterium dali nam wielkie przeżycie duchowe i artystyczne, wspaniale wprowadzili nas w okres skupienia i refleksji. Cieszę się, że samorząd województwa ma udział w tym wydarzeniu - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
„...I widzę niebo otwarte...” to znana od wieków teatralna wersja „Najważniejszej opowieści świata” o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Reżyserem spektaklu jest ks. Mateusz Gąsowski, zaś swój olbrzymi wkład w stworzeniu widowiska włożyli autorzy scenariusza Sławomir Konarzewski i Teresa Kołakowska.
– Widowisko było już wystawiane, np. w Katedrze w Łomży. Tekst ten sam, inna jest grupa teatralna. Bierze udział przeszło 100 artystów, a tak wielką świątynię całkowicie wypełnili widzowie. To cieszy i to raduje, to dobrze rokuje Kościołowi. Nasz scenariusz odbiega od tradycji jasełek czy dróg krzyżowych. Są w nim elementy teatry antycznego, szekspirowskiego, ale też pojawiają się najstarsze polskie pieśni pasyjne. Myślę że to stanowi o sile tego widowiska - wyjaśniał Sławomir Konarzewski, scenarzysta i reżyser poprzednich inscenizacji, a także widowisk poświęconych np. rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu czy obrońcy Odcinka Wizny kapitanowi Władysławowi Raginisowi.
Wśród licznej rzeszy wykonawców wystąpił przed liczną publicznością również Paweł Karwowski, na co dzień pracownik samorządowy w urzędzie marszałkowskim, który odegrał rolę Poncjusza Piłata.
Biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej przypomniał, że ewangelizacja poprzez teatr to bardzo cenne zjawisko oraz przemawiające przede wszystkim do młodszych pokoleń.
– Twórczość literacka jest zawsze wolna. W świecie widowiska pasyjne też są znane i różnie w różnych epokach były przedstawiane. W sztuce romańskiej np. Chrystus nawet ukrzyżowany był Władcą. W gotyku już mocniej akcentowane było cierpienie - mówił biskup.
Jak zaznaczył ks. Mateusz Gąsowski, reżyser widowiska, przez sztukę teatralną grupa pragnie okazywać piękno Ewangelii. Dodał, że czują oni w głębi serca, że do tego ich powołał Bóg, by głosić Ewangelię wszystkimi swoimi zdolnościami i charyzmatami.
– To główna misja naszej grupy teatralnej Dolina Miłosierdzia założonej we wrześniu 2022 przy parafii Miłosierdzia Bożego w Łomży przy ogromnym wsparciu proboszcza Jacka Czaplickiego - mówił kapłan.
– Sztuka jest wymiarem piękna, które każdy chce nieść w sobie - dodał ks. Jacek Czaplicki, proboszcz Sanktuarium.
W skupieniu i z przejęciem dwugodzinne widowisko przyjmowało kilkuset widzów. Na zakończenie nagrodzili artystów owacjami.
Wśród osób zaangażowanych w przedstawienie byli m.in. Paweł Andruszkiewicz, który przygotował muzykę, Kazimierz Szostak - scenografię. Oprawę muzyczną zorganizowały także zespoły: kwartet wokalny Ad Alta Voce, grupa Gloriosa Trinita SMB Łomża i chór parafii Krzyża Świętego w Łomży SPES UNICA.
W głównych rolach wystąpili: Jezus - Jakub Sadowski; Maria, matka Jezusa - Urszula Szymańska; Maria Magdalena - Agnieszka Trzaska, Apostoł Piotr - Piotr Zduńczyk; Apostoł Paweł - Marek Romanowski; Kajfasz - Karol Cuch (także główny koordynator widowiska).
tekst i fot.: M. Gryguc
red.: Cezary Rutkowski