Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

PIK podsumował program Bardzo Młoda Kultura w regionie

20 października 2023

Młodzi ludzie na scenie w trakcie debaty.

PIK podsumował program Bardzo Młoda Kultura w regionie / Marcin Adamski/PIK

Chodziło o to, by nauczyć młodych ludzi nie tylko korzystać z oferty kulturalnej, ale także tę ofertę tworzyć. Konferencja podsumowująca program odbyła się w czwartek, 19 października, w „Spodkach” Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK). Partnerem inicjatywy było Województwo Podlaskie.

– Witam wszystkich i bardzo dziękuję za udział nie tylko na tej konferencji, ale w całym programie. W szczególny sposób dziękuję młodzieży, która we wszystkich działaniach była najważniejsza – mówiła, otwierając spotkanie, Wiktoria Wnorowska, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury. – Dzięki Bardzo Młodej Kulturze udało się zrobić dużo dobrego i już dziś zapraszam do udziału w kolejnych edycjach.

Szkolenia, konkursy, wizyty studyjne

Bardzo Młoda Kultura to program realizowany wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, które wsparło działania kwotą blisko 200 tys. zł. 120 tys. zł przeznaczył na program Marszałek Województwa Podlaskiego.  Za te pieniądze udało się przeszkolić blisko dwustu animatorów i edukatorów kultury, którzy na co dzień pracują z młodymi ludźmi.

Były też wizyty studyjne, poznawanie dobrych praktyk i wreszcie konkurs na lokalne projekty, które od początku do końca realizowała młodzież. To oni decydowali o tym, czy chcą stworzyć miejsce spotkań dla siebie, przygotować koncert, spektakl, wziąć udział w warsztatach,  czy też może zrobić muzyczne widowisko albo mural.

W projektach lokalnych uczestniczyło ponad 250 młodych ludzi.  Takich inicjatyw udało się zrealizować dwanaście. Każde otrzymało dofinansowanie w wysokości od ośmiu do dwunastu tysięcy złotych.

Mobilizacja młodych

Koordynatorom przedsięwzięć dziękowała podczas konferencji dyrektor PIK Wiktoria Wnorowska oraz wicedyrektor PIK Agnieszka Jabłońska. Inicjatywy i zapału gratulował im także koordynator Bardzo Młodej Kultury w województwie podlaskim Krzysztof Jodczyk z PIK.

– Widzę, że serce Bardzo Młodej Kultury bije w Podlaskiem mocno, wyraźnie i jest silne. Oby tak biło dalej – mówiła Monika Kowalczyk-Kogut z Narodowego Centrum Kultury.

Konferencja podsumowująca Bardzo Młodą Kulturę była też okazją do zaprezentowania raportu przygotowanego przez Fundacje SocLab pt. „Stan edukacji kulturowej młodzieży w woj. podlaskim”.  Będzie to bez wątpienia cenne wskazówka do ukierunkowania działań realizowanych z młodzieżą w najbliższych latach.

Podlaski Instytutu Kultury będzie operatorem programu Bardzo Młoda Kultura w województwie podlaskim przez kolejne dwa lata. Oznacza to nowe warsztaty, szkolenia, wizyty studyjne i dotacje na realizację najciekawszych pomysłów w regionie. Warunek jest jeden – trzeba przekonać młodych ludzi, że potrafią i mogą tworzyć ofertę kulturalną, a potem ich do tego zachęcić.

źródło: PIK
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Marcin Adamski/PIK

Publikujący: Anna Augustynowicz

20 października 2023

Powrót na początek strony