Logo witryny podlaskie.eu
Banerek Poznaj Podlaskie
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

PIK w nowej szacie. Zakończył się remont kamienicy przy ul. Kilińskiego 8 w Białymstoku

8 lutego 2024

Kobiety i marszałek siedzą przy stole, śmieją się

8 lutego oficjalnie otwarto budynek po remoncie

Została odnowiona galeria, powstały pokoje pracy twórczej, nowoczesna sala multimedialna oraz PIKoteka. Remont generalny budynku kosztował 14 mln zł. O jego efektach w czwartek, 8 lutego, podczas konferencji prasowej mówili m.in. marszałek Artur Kosicki i Wiktoria Wnorowska, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK), który jest jednostką samorządu województwa.

– Jako zarząd województwa podjęliśmy się zadania, aby doprowadzić do dobrego stanu obiekty kultury, które podlegają samorządowi, takie jak Teatr Dramatyczny czy kamienica przy Kilińskiego. Niektóre z nich nie były remontowane od dziesięcioleci. To nas bardzo smuciło – ocenił marszałek. – To wizytówki naszego regionu.

Nie boimy się trudnych wyzwań

Podkreślił, że były to trudne remonty, bo przebudowa obiektów zabytkowych często napotykała na wiele niespodzianek. Taką w kamienicy przy ul. Kilińskiego była np. przebudowa stropu.

– Ale my się jako zarząd województwa trudnych wyzwań nie boimy. To wizytówki regionu, ze świetną kadrą, która realizuje misję szerzenia i propagowania kultury ludowej. Powinny działać w jak najlepszych warunkach – powiedział Artur Kosicki i podziękował całemu zespołowi, który pracował przy tym remoncie.

Z kolei Wiktoria Wnorowska skupiła się na zmianach w PIK – możliwych dzięki modernizacji kamienicy.

– Miło mi powitać dziś państwa w nowej przestrzeni, która kiedyś była restauracją „Mandarino”, a dziś jest PIKoteką, przestrzenią przeznaczoną na kameralne warsztaty, spotkania. Chcielibyśmy stworzyć tu taki punkt na mapie województwa, do którego będą przychodzili ludzie, gdzie zawsze zastaną otwarte drzwi – mówiła.

Rozgość się w kulturze

Taka okazja już niedługo. Dyrektor Wnorowska zaprosiła wszystkich na dzień otwarty pod hasłem „Rozgość się w kulturze”– 11 lutego, w godz. 12-16. Tego dnia każdy będzie mógł obejrzeć odnowione sale, wziąć udział w warsztatach i pokazach oraz poznać ofertę instytucji. A ta, dzięki modernizacji, bardzo się poszerzyła.

I o nowych propozycjach, m.in. ognisku baletowym, nowej grupie wokalnej czy planach rozwoju rękodzieła opowiadały przedstawicielki PIK – Justyna Wieruszewska-Biniek, kierownik działu edukacji i projektów PIK oraz Agnieszka Jakubicz, kierownik działu kultury ludowej.

Czas na Spodki

To nie koniec inwestycji w PIK. Właśnie rozpoczął się gruntowny remont Spodków, który potrwa dwa lata.

– To też niełatwa inwestycja. Roboty już trwają, wszystko idzie zgodnie z planem – poinformował marszałek.

Łącznie remont Spodków i kamienicy przy ul. Kilińskiego 8 ma kosztować 60 mln zł. Z tego 52 mln zł pochodzą z Rządowego Programu Polski Ład, a 8 mln zł z budżetu województwa.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Publikujący: Barbara Likowska-Matys

8 lutego 2024

Powrót na początek strony